"Kans op koude winter lijkt groter"

Bericht van: Stefan (Wezep) , 07-11-2007 14:46 

In de Stentor stond vanochtend een groot artikel waar 3 weeramateurs aan het woord kwamen over de huidige winters en de verwachting voor komende winter. Gek genoeg wordt er gekopt met "Kans op koude winter lijkt groter", maar een duidelijke onderbouwing van deze kop staat niet in de tekst.

Kans op koude winter lijkt groter
door Roel Kleine, De Stentor, 7 November 2007

NUNSPEET - De drie weermannen, die aan het boek 'Winters van toen' hebben meegewerkt zijn verdeeld over de komende winter.

Wordt het zo'n ouderwetse strenge winter of is het weer kwakkelen geblazen en bestaat de neerslag voor het overgrote deel uit regen in plaats van vette sneeuwvlokken.

Aart Vierhout, amateur-weerman uit Nunspeet, houdt zich op de vlakte en wil geen harde uitspraken doen over het weer in de komende wintermaanden. Maar als het dan toch moet dan houdt hij een matige koude winter niet voor onmogelijk. "Met beperkt ijs en sneeuw, maar geen dikke pakken", haast hij zich te zeggen.

Vierhout voegt er aan toe dat de voorspelling meer gebaseerd is op gevoel dan wetenschappelijk onderbouwd. "Wie precies denkt te kunnen voorspellen wat het wordt overschat zichzelf. Lange termijnvoorspellingen is voor een groot deel koffiedik kijken", vindt Vierhout. Toch durft weerkundige Reinout van der Born van Meteo Consult in Wageningen zich wel aan een voorspelling voor de komende winter te wagen.

En met met deze voorspelling komt hij niet geheel onbeslagen ten ijs. "Wat bij erg koude winters opvalt is dat ze vaak zijn gegroepeerd rond het zogeheten zonnevlekkenminimum. Veel zonnevlekken betekent meer warmte, maar nu zitten we weer midden in een minimum. In de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw werd de koude winter daardoor ook bewaarheid", weet de meteoroloog, die in Nijmegen woont, maar meer dan tien jaar lang voor radio Nunspeet het weerpraatje heeft verzorgd.

Volgens Van der Born moet de winter tegenwoordig van heel ver komen. "Dat heeft te maken met het smelten van de ijskappen op de noordpool. Er is gewoon minder koude lucht voorradig. Feit is dat de aarde de afgelopen 15 jaar warmer is geworden. Er moet nu meer gebeuren voor een extreem koude winter".

Zijn collega Harry Otten kan dat beamen. "Maar", zegt hij, "we zitten weliswaar in zo'n zonnevlekkenminimum, maar de klimaatverandering gaat zo snel dat dit wel overheersend zal zijn". Aan een echte voorspelling wil Otten zich dan ook niet wagen.

http://www.destentor.nl/veluwenoord/article2122083.ece
Bericht laatst bijgewerkt: 07-11-2007 14:46