Duits-Friese winterstelling

Bericht van: Harrie Laanstra , 22-11-2007 21:40 

BALKANVEEG BEDREIGING VAN WEST-EUROPESE WINTER?

Stromingen met meridionale inslag in de herfst vormden de basis voor een theorie van de Duitse weerkundige Erwin Dinies, welke vaak is aangehaald door de Friese weerjournalist Hans de Jong.

Met name in november werd een overwegend zachte zuidelijke luchtstroming geaprecieerd tussen gemiddeld hogedruk Rusland en lagedruk Oceaan (Ierland). In de loop van december moest daar dan als reactie een omkering van het luchtdrukverval op volgen, met nu hogedruk periferie Ierland-IJsland en lagedruk continent. Noordelijke stromingen kregen dan vrij spel om West-Europa in wintersfeer te brengen. Zo ongeveer verliep het in december 1970, maar het schoolvoorbeeld is misschien nog wel - zij het wat later in de tijd - de overrompelende winterse ontwikkelingen op de weerkaart tijdens de jaarwisseling 1984-1985.

Dezer dagen kan men op de weerforums weer regelmatig bijdragen lezen, waarin een thans optredende luchtdrukconfiguratie trendsettend wordt gezien voor de aanstaande winter. Ik meen nu juist in de praktijk juist het omgekeerde te hebben gezien, vaak.

Zo volgden in de jaren '70 op novembers met veel onrust uit het westen-noordwesten vaak slappe winters met juist in de eigenlijke wintermaanden zachte zuidwestelijke stromingen.

Interessant patroon vond ik ook in de winter van 1978-1979, dat in het voorstadium tijdens de decembermaand er met moeite een sneeuwvlok kon vallen, bij meer oost-zuidoostelijke winden. Vanaf de jaarwisseling volgde toen de voor die winter typerende overgang naar intrinsiek sneeuwweer.

Daarentegen werd de fraai geensceneerde decemberwinter van 1981 met frequente sneeuwval juist gevolgd door een praktisch sneeuwvrije januari- en februarimaand.

Aantekening betreffende de strenge winter 1962-1963
Interessant vond ik een aantekening van Harry Otten in het recent verschenen boek Winters van toen. "In een winter als 1962-1963 waren er talrijke weerkaarten die in een andere winter, met een andere voorgeschiedenis, niet eens in de nacht vorst opgeleverd zouden hebben. Maar in 1962/1963 was de situatie maandenlang uitzonderlijk. Heel Europa was overspoeld met koude lucht en op veel plaatsen lag een dik pak sneeuw dat de kou goed kon vasthouden. Depressies lopen in zo'n situatie stuk op de kou en laten nieuwe sneeuw achter die het koudebolwerk alleen maar versterkt. Zo kun je op de weerkaarten van de winter van 1962-1963 heel wat situaties zien waarbij het in een 'normale' winter 5 tot 10 gr. C. zou worden, terwijl het toen 's nachts licht tot matig vroor en de temperatuur overdag nauwelijks boven nul kwam".
Bericht laatst bijgewerkt: 22-11-2007 21:50