Kerst volgens GFS: Wisselvallig & zonder vorst

Bericht van: Oud-Gebruiker <ID-647> , 17-12-2007 20:45 

Opmerking : voorlopig dient dit weerpraatje als puur fictief te worden beschouwd! Pas enkele dagen voor kerst zal in grote lijnen defenitief het kerstweer bekend worden. Voorlopig kan de weersverwachting voor kerst nog per modelrun wijzigen!


Kerst volgens GFS & EC
Opgesteld op maandag 17 december 20u op basis van GFS12z en ondersteund door EPS pluim de Bilt

Synoptische situatie
Momenteel zien we op de weerkaarten voor beide kerstdagen dat de Benelux onder invloed ligt van een omvangrijk lagedrukgebied met meerdere kernen boven de noordelijke Noordzee en een hogedrukgebied nabij de Azoren met een kerndruk van ongeveer 1035hPa, wat bij ons resulteert in een westelijke stroming (zie afbeelding 1) . In deze westelijke stroming trekken geregeld storingen over ons land die de nodige regen met zich meebrengen. In de nacht van kerstavond op eerste kerstdag zien we dat we op de scheidslijn liggen van wat warmere lucht in de bovenlucht (op 1500m ongeveer 2 graden) en wat koudere lucht die ons vanuit het noordwesten nadert (-5 op 850hPa). Dit betekent dat er in de nacht en ochtend van eerste kerstdag een koufront over ons land trekt met bijbehorende regen. Nadat dit koufront ons gepasseerd is, komt er wat onstabielere lucht over ons land, met bovenluchttemperaturen van ongeveer -35. Dit resulteert in een onstabiele situatie waarbij in een WNW stroming gemakkelijk buien ontstaan. Als we alle individuele members van het Amerikaanse weermodel raadplegen, zien we dat het beeld dat de Operationele run van GFS schetst wordt ondersteund (zie afbeelding 2) door vele andere members, aangezien er een redelijk neerslagsignaal is voor beide kerstdagen.


Eerste Kerstdag
Op eerste kerstdag zien we een sterk hogedrukgebied nabij de Azoren en een omvangrijk lagedrukgebied met meerdere kernen boven de noordelijke Noordzee. Dit resulteert bij ons in een westelijke stroming met wisselvallig weer.
In de ochtend trekt een koufront vanaf het westen oostwaarts over ons land trekt. Dit zorgt in de ochtend voor perioden met regen. Ook in de middag is het regenachtig, maar vanaf het begin van de avond klaart het vanaf het westen langzaamaan op. Eigenlijk is het dus traditioneel grijs en regenachtig kerstweer. De temperaturen liggen rond normaal voor de tijd van het jaar, rond de 5-6 graden. Mocht het in de nacht naar tweede kerstdag goed opklaren, dan kan het langs de oostgrens tot een graadje vorst komen volgens de GFS oper. Ook de verschillende ensemble-leden laten deze mogelijkheid zien. Verder is de wind op eerste kerstdag eerste zuidelijk, maar na het koufront draait de wind al gauw naar het westen. Na de passage van het koufront trekt er koudere en vooral onstabielere lucht ons land binnen waarbij zich al snel buien ontwikkelen.

Tweede Kerstdag
Op tweede kerstdag zien we nog steeds een hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan en een lagedrukgebied met meerdere kernen op de Noordzee. Dit resulteert in een iets strakkere westelijke stroming met onstabiele lucht waarin zich diverse buien ontwikkelen. Tussen de buien door zijn er ook flinke opklaringen, wat de tweede kerstdag een vriendelijker gezicht geeft dan de grijs verlopen eerste kerstdag. Langs de oostgrens is het een vrij frisse dag, met temperaturen van ongeveer 3 graden. Hier is hagel en mogelijk wat natte sneeuw bij de buien niet uitgesloten. Aan de westkust is het rond de 6-7 graden. De wind komt uit het westen en is in het binnenland matig, aan de kust vrij krachtig.

De blik van ECMWF
Als we de pluim van ECMWF erbij pakken (zie afbeelding 3) , dan zien we dat de kans op een witte kerst momenteel erg klein is. De meeste leden geven temperaturen van ruim boven nul. Het neerslagsignaal is significant, zowel de Oper en de Controll geven meerdere millimeters neerslag en andere leden volgen daarin, zij het in mindere mate. We kunnen dus concluderen dat het ECMWF dezelfde visie heeft op het kerstweer als GFS, namelijk een sterke westelijke stroming met regen of buien en normale tot iets te hoge temperaturen voor de tijd van het jaar.

Samenvatting
We zien op beide kerstdagen een overwegend westelijke stroming waarin op eerste kerstdag een front over ons land trekt met de bijbehorende regen. Achter dit front wordt wat onstabielere oceaanlucht aangevoerd wat resulteert in diverse buien op tweede kerstdag. De temperaturen zijn daarbij vrij normaal, al geeft GFS op tweede kerstdag in het oosten van het land een vrij frisse temperatuur aan van 3 graden. ECMWF en de diverse leden van GFS in ogenschouw nemende, negeren we dit.



Afbeelding 1 : Een hogedrukgebied boven de Atlantische oceaan en een lagedrukgebied ten westen van Scandinaviƫ resulteert in de Benelux in een westelijke stroming met wisselvallig kerstweer.



Afbeelding 2 : Het GFS ensemble laat op beide kerstdagen een klein neerslagsignaal zien, wat de visie van de operationele run ondersteund.



Afbeelding 3 : EPS-pluim : de meeste members geven een kerst met normale temperaturen en wisselvallig weer.
Bericht laatst bijgewerkt: 17-12-2007 20:50