De puzzel van oceaanstromen en winden

Bericht van: VdeV(Heerenveen) , 25-02-2008 23:27 

(Invalid img)


Naar aanleiding van een bericht over de golfstroom vandaag, geplaatst door Davy uit Tiel, viel me wat op. Op het bijgevoegde kaartje waren wereldwijd warme- en koude zeestromen getekend. Op de zeewatertemperatuur kaartjes zijn die stromen de laatste jaren goed terug te vinden. Aangezien het hier om afwijkingen gaat betekent dat de meeste oceaanstromen sterker zijn geworden. In bevoegd artikel werd uitgelegd hoe door golfbewegingen in de straalstroom, gegenereerd door de Rocky Mountains, het in West-Europa zachter is dan aan de andere kant van de Oceaan. Dit betekent dat de rol van de golfstroom minder belangrijk is voor ons, maar wel van belang voor de poolstreken. Tevens is de warme golfstroom of beter gezegd, de thermo-haliene circulatie ook voor een deel windgedreven, dus eigenlijk helemaal niet zo thermohalien (d.w.z. door dichtheidsverschillen a.g.v. temperatuur en zoutgehalte gedreven).
Bovenstaand de kaart van 21 februari met daarbij ingetekend enkele belangrijke zee- en luchtstromen.

We beginnen in het westen van de Stille Oceaan met de Pacific Warm Pool, die de afgelopen 50 jaar allengs warmer is geworden. Deze regio reageert waarschijnlijk sterk op de mondiale opwarming. Van hieruit ontspringen warme zeestromen, zowel via de eilanden van de Stille Zuidzee zuidoostwaarts, als noordwaarts richting de Chinese zee. Deze warme stroming (het zusje van de Golfstoom: de Koero Sijo) stuwt de krachtige Oost-Aziatische jet op zij, waardoor er golfpatronen worden gegenereerd naar het oosten. Zo onstaat er onder een volgende secundaire golf een hogedrukgebied boven Zuid-Europa. Op hogere breedte loopt er golf vanaf de Rocky-Mountains, die koude lucht via het oosten van Canada de oceaan op stuurt. De IJslanddepressie is hier een reactie op en bevind zich in de oksel van de trog, verder naar het oosten onstaat weer een hogedrukgebied (NW-Rusland). Tussen de lagedruk bij IJsland en hogedruk ten zuiden van ons blaast een stevige zuidwester en onze winter is zacht.
Verder stuwen deze winden oppervlakte water van de Atlantische Oceaan naar het noordoosten. Uiteindelijk wordt dit water de poolzee ingedreven en versterkt het afsmelten van het zeeijs. Maar de noordelijke IJszee is een vrijwel afgesloten bassin dus dat water moet ook weer eens terug stromen. Dat gebeurt via de bodem van de Atlantische oceaan. Om naar de bodem te kunnen zakken moet het water eerst wel afkoelen en zouter worden.

Verder doet zich momenteel een krachtige La Nina voor die de moederhaard van de aarde (de PWP) in het hart probeert te treffen. De mondiale temperatuur lijkt er al onmiddelijk op te reageren. Let ook op de zeestroom bij Kaap de Goede Hoop. De 'golfstroom' draait op volle toeren!


Groeten Victor











Bericht laatst bijgewerkt: 25-02-2008 23:36