Re : (kust)convergentie...

Bericht van: Johan (Hardegarijp) , 28-08-2009 19:46 

Het onderstaande is overgenomen uit een verhaal van Meteo Consult.

Kustconvergentie

Kustconvergentie ontstaat op momenten dat er een aanlandige wind staat (wind van een richting uit zee). Doordat het wateroppervlak een stuk egaler is dan het landoppervlak, ondervindt de luchtstroom daar minder weerstand, en heeft dus meer vaart dan boven land. We zien dan ook de windsnelheid landinwaarts snel afnemen. Daarbij vindt tevens een winddraaiing plaats, tegen de klok in. Een gevolg van de toegenomen wrijving.

Het is een proces dat zich tijdens nachten met relatief warm zeewater voor de kust en landinwaarts flinke afkoeling (vooral in de late zomer tot en met de vroege winter), en door zeewindeffecten bij relatief koud zeewater en landinwaarts forse opwarming overdag (in het voorjaar en de vroege zomer) nog versterkt kan worden.

Terug naar de crux van het verhaal

Om terug te keren naar de crux van het verhaal van kustconvergentie: de luchtstroom komt dus in grote(re) vaart vanaf zee, en remt boven land vervolgens flink af. De aanvoer is groter dan de afvoer: er ontstaat daarmee convergentie op de overgangszone tussen beide windregimes. De stijgende luchtbewegingen die hiervan het gevolg zijn, kunnen bij voldoende vocht en als ze niet door andere processen verstoord worden, tot bewolking leiden.
Jo kinne in wâldpyk wol út 'e Wâlden helje, mar jo helje de Wâlden net út in wâldpyk

(kust)convergentie...   ( 232)
trudy(stavoren) -- 28-08-2009 19:39
Re : (kust)convergentie...   ( 109)
Saskia (Diepenveen) ( 5m) -- 28-08-2009 19:45
  Re : Zoekfunctie doet wonderen 😉  
Stefan (Wezep) ( 2m) -- 28-08-2009 19:45
Re : (kust)convergentie...   ( 86)
Johan (Hardegarijp) -- 28-08-2009 19:46
ik las laatst   ( 171)
Christian (Elst gld) -- 28-08-2009 19:40
Re : ik las laatst   ( 52)
Wilco (Lelystad) -- 28-08-2009 19:57
  en daarop zou dan buienvorming moeten optreden  
Christian (Elst gld) -- 28-08-2009 19:42