@Ruben en anderen, ik word niet snel enthusiast...

Bericht van: Ben (Lelystad) , 11-04-2004 16:14 

...maar voor aankomende zondagmiddag wel 🙂 . Ik las je topic over 20+ graden en kansen op onweer, maar dan voor de zaterdagmiddag. Adhv. GFS-06z lijkt me echter de zondag een positievere dag. Dit wordt een lange posting waarin ik mijn 'visie' zal proberen nader te verklaren.

Opmerking
Indien iemand vragen heeft over de inhoud (termen, uitleg), stel ze graag. Opmerkingen, correcties, en discussiepunten zijn ook zeer welkom.

Intro
Het lijkt er steeds meer op dat we deze week eindelijk de overgangsfase van winter naar lente/semi-zomer gaan maken, eigenlijk in vrijwel dezelfde periode als vorig jaar. En, zoals vrij vaak gebeurd de laatste jaren in die fase, wordt de eerste dag met grootschalig 20+°C ook direct beloond met een natuurfeestje van niet-onaardige proporties.

De situatie
A.s. zaterdag lijkt het erop dat we een dag krijgen met veel zon, op grote schaal 20 graden of meer (Tx ~23 in Limburg, NL, en de Kempen, B, moet kunnen) met tegen de avond wat bewolking bij een zwakke grondstoring. Hierbij kan al een klap onweer vallen. De dag erna lijkt me echter interessanter. Zoals het nu uitziet warmt het voor het warmtefront/convergentielijn op tot boven de 20°C, bij een zwak tot matige ZZO-elijke stroming waarmee vochtige, warme lucht naar ons toestroomt. Dit zorgt natuurlijk voor de ideale voedingsbodem voor stevige buien voor later op de dag. In de loop van de middag passeert dan vrij snel het WF, met daarachter flink onstabiele lucht op nadering van de convergentielijn en verderop nog het KF, en aldaar dus de grootste kans op onweer. Het warmtefront zal NL verlaten zo rond 18u, de convergentielijn zo tegen 21-22u. De timing van het geheel is dus goed te noemen. Het KF passeert pas de volgende ochtend, in afgezwakte vorm. Op zich is dus de synoptische situatie, hoog boven oost-Europa en een stevig lagedrukgebied bij de Britse Eilanden en een stevig bijbehorend koufront dat snel over Frankrijk naar onze contrijen trekt, is op z'n minst prachtig te noemen zo in midden april.

De kaarten
Om nou e.e.a. meer te verklaren, heb ik een aantal kaarten uitgedraaid, waaronder onze onweersindex (zie Convectie themaforum), adhv. GFS-06z. En, ze zijn redelijk belovend. Onderstaande kaarten zijn voor 18z op zondagmiddag, dus 20u lokale tijd. Ik vind zelf dat GFS de timing iets te laat heeft, maw. dat het geheel me iets te snel passeerd, dus neem de tijden die op de kaartjes staan met een 3-4u speling naar voren toe (dus eerder).



Frontenanalyse einde v/d middag (zo rond 16u), de onweersstoring ligt voor de Frans-Belgische grens.



Scheringsvorticiteit op 700hPa vlak, het WF is Nederland al gepasseerd, en het KF ligt boven de Golf van Biskaje naar de Pyreneeën. De onweersstoring is redelijk actief te noemen. Scheringsvorticiteit is vorticiteit agv. windschering, bijv. door toename of afname van windsnelheid en/of richting over een bepaald gebied. Positieve scheringsvorticiteit bevorderd de dynamiek van buien.



Weerwoord onweersindex voor deze storing, er is een redelijke kans op onweer over een vrij grote sector.



Algehele vorticiteitsadvectie op 500hPa vlak. We zien de onweersstoring in een ZZW-NNO oriëntatie over Frankrijk liggen, het frontvlak ligt enigsinds gekrompen tov. de vorticiteitsregio's, dus het front ligt ongv. NW-ZO geörienteerd en trekt naar het NNO-en met de stroming mee. Het WF verlaat net noord-NL. Achter het KF zien we een trogje dat Normandië nadert, vrij normaal in de polair-maritieme, onstabiele lucht dat zich achter zo'n KF bevind.

Samenvattend
De kans op onweer voor 1 week vooruit, een gewaagde uitspraak, is redelijk tot goed te noemen. Er ontwikkelt zich een onweersstoring (convergentielijn) voor het KF uit, en benut de onstabiele, vochtige en warme lucht die door het WF nog extra gedestabiliseerd wordt. De onweersstoring passeert tegen 16-17u, een vrij goede timing. Nou wil ik tot slotte zeggen, omdat dit voor maarliefst 7 dagen vooruit is, zijn er een flink aantal onzekere factoren. Timing is natuurlijk een logische eerste factor, maar ook de ontwikkeling van de onweersstoring zelf en de aanwezige onstabiele lucht is nog onzeker. Doch ik moet zeggen dat de consistentie van GFS w.b. deze synoptische situatie sinds dat deze op de kaarten verscheen, nu zo'n 2-3 dagen geleden, hoog is gebleven. Een aantal modellen stuurt aan op dat het laag richting Spanje trekt, terwijl weer anderen het laag laten opvullen. De modellen die meegaan met GFS, zijn op hun beurt weer sterk afwijkend in de details. ECMWF is een der weinige van de 'grote' modellen die qua algehele configuratie met GFS meegaat, wat me wel gerust stelt. De rest is nog een beetje een rommelpotje dus, maar die modellen scoren dan ook significant minder op de langere termijn dan GFS en ECMWF. Wat dat betreft heb ik nog alle hoop. Afrondend, we blijven het geheel volgen de komende week, en ik zal proberen de geplaatste kaarten ook frequent bij te werken zodat we een goed inzicht kunnen hebben in a) hoe de situatie zich volgens de modellen zou ontwikkelen en b) hoe de modellen zich qua consistentie verder blijven ontwikkelen. Maw: blijft GFS vasthouden aan deze situatie, die me zeer reeël lijkt en geen 'droom', of gooit het het over een hele andere boeg en blijft het hoog op zijn plaats liggen na vrijdag. We zullen zien, het is en blijft een boeiend proces 🙂 .


@Ruben en anderen, ik word niet snel enthusiast...   ( 310)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 11-04-2004 16:14
Re : @Ruben en anderen, ik word niet snel enthusiast...   ( 207)
Ruben (Neeroeteren) -- 11-04-2004 17:56
Heb het gelezen.   ( 183)
Ruben (Neeroeteren) -- 11-04-2004 21:03
heel mooi verhaal!   ( 203)
Dirk (Utrecht) -- 11-04-2004 18:11
Re : termijn idd. nog vrij groot   ( 205)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 11-04-2004 18:22
en de max temp lijkt wat onderschat in deze progtemp?   ( 187)
Dirk (Utrecht) -- 11-04-2004 19:35
Re : dit is 18z   ( 195)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 11-04-2004 19:45