Stel we leven in 1970 zonder de modellen. Een Jan Pelleboe moet een verwachting opstellen. Hij zou moeite hebben en ook geen goede verwachting voor overmorgen of maandag kunnen. Ik doe een poging om zo'n verwachting te maken.
Al dagenlang ligt er een hogedrukgebied boven Siberie met een uitloper naar Scandinavie. In het hogedrukgebied heersen diepvriestemperaturen met in Rusland ook overdag op veel plaatsen zeer strenge vorst. Meer naar het westen vriest het in Polen matig tot streng en in het oosten van Duitsland licht. Ook in het noordoosten van Nederland bleef het vandaag vriezen. In het zuidwesten van het land steeg het kwik tot ongeveer 7 graden. Een groot verschil dus en de grote vraag is, wat er met de vorstgrens gaat gebeuren. De schaatsliefhebbers zien de vorstgrens graag vandaag of morgen al naar het zuiden schuiven, maar dat gaat zeker niet gebeuren. Het hogedrukgebied heeft namelijk een paar zwakke plekken. Ten eerste ligt het met een centrum van ruim 1050 mBar boven Rusland ver van ons weg, waardoor in onze omgeving zwakke randstoringen van een oceaandepressie kunnen doordringen. Ten tweede is de luchtdruk in het middellandse zeegebied te hoog, waardoor de oostelijke stroming boven Rusland en de Balkan nog niet echt doorzet naar west Europa.
Een kleine stroring nadert ons land vanuit het zuidwesten. Het is een treuzelende storing die in het weekend geleidelijk invloed op het weer in ons land zal krijgen. Daarbij kan regen of natte sneeuw vallen en in het oosten ook droge sneeuw. Mocht deze storing naar het zuiden gaan wegzakken, dan kan na het weekend de koude lucht weer terrein winnen. Zoals zo vaak in deze winter verschijnen er kleine storingen op de weerkaart die behoorlijk treuzelen in onze omgeving. Ook nu is moeilijk te zeggen hoe dit opdringen van een storing afloopt. De kans dat het na het weekend gaat vriezen is aanwezig, maar gezien het karakter van deze winter zou ik nog maar niet hopen op een echte vorstperiode. Nodig daarvoor is, dat de kern van het hogedrukgebied zich naar Scnadinaviƫ gaat verlaatsen, maar daar zijn op dit moment nog geen aanwijzingen voor. En die schaatsen: in het noorden blijven ze wel uit het vet, maar de rest van het land moet voorlopig even afwachten. Ik zou zeggen: De winter is nog niet gedaan. Als februari met vorst zou starten, dan kan het nog wel eens flink winters gaan uitpakken.
Groet,
Cees
Quote selectie