Momenteel is er een flinke opwarming gaande in de middelbare en hogere stratosfeer. Waarschijnlijk wordt het een SSW (sudden stratosferic warming).
Dit gaat ook zijn uitwerkingen hebben op de onderliggende troposfeer maar hoe is me niet duidelijk.
De oriëntatie is weer anders dan die van SSW's van voorgaande winters. Op termijn gaat de AO weer naar beneden met een meer geblokkeerd stromingspatroon. Maar om op basis hiervan gelijk totaal winter aan te kondigen heb ik wel afgeleerd.
De modellen hebben het er ook maar moeilijk mee. GFS is dan wel het meest geblokkeerd, vorige winter pakte EC de effecten van de SSW het eerst en beste op. UKMO lijkt de stratosfeer niet goed mee te pakken. De opbouw van hogedruk in het hoge noorden zie ik wel zitten. Belangrijk voor ons is wat de straalstroom vanaf de oceaan gaat doen. Als die voldoende zuidelijk trekt en onder ons door steekt komt het wel goed met de winter. Een echte retroRus is onder deze condities ook mogelijk.
Maar ligt de straalstroom noordelijker of komt die niet verder dan de Europese westkust dan komt de winter niet. De EC oper toonde vanavond dit scenario. Onder invloed van een diepe, vrij zuidelijk ingegraven oceaandepressie komt een diepe zuidelijke stroming op gang die ons al vroeg de lente brengt. Uiteindelijk denk ik de straalstroom wel zuidelijker komt maar het is dan nog wel de vraag of die depressieuitlopers tot onder de Benelux krijgt. Het zal een strijd worden tussen de winter en de lente met de een reële mogelijkheid dat geen van beide als winnaar uit de bus komt en wij in de kwakkelzone verblijven. We zullen de verdere ontwikkelingen af moeten wachten.
bedankt voor deze update!
Ik las elders nog deze aanvulling
Initial warming is occuring over Siberia as the vortex stretches to almost breaking point, but how long will it remain there is a key question?
If we look at stratospheric ozone concentrations, we can see that the core build up is towards the Canadian Arctic and western Greenland, as it has been all winter largely:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/stratosphere/sbuv2to/gif_files/sbuv17_nh_latest.gif
upper tropospheric and stratospheric temperatures largely tie in with ozone concs., so perhaps we should see the warmth now being generated tranfer readily across Greenland towards Canada. Interestingly, blocking in this locale has the support of tropical forcing centred east of the Dateline.
Zou dat betekenen dat de 'Rus' zich gaat verplaatsen naar Canada?
+ onderstaande kaart geeft toch zonale wind aan, op verschillende hpa vlakken? 1 tm 1000. Dus zowel hoog in de atmosfeer is de verwachting veel, zelfs extreem zonale wind en dichter bij het oppervlak?
alvast bedankt voor het beantwoorden
Bron netweather
Quote selectie