Actualisatie 31 januari 2010.

Bericht van: Ronald de Wildt (Spijkenisse) , 31-01-2010 21:10 

Is de winter binnen 'n dag voorbij?

Zo lijkt het gezien de reacties op de weerfora, men spreekt al van een zwarte zondag. En daarmee verwijst men dan naar de ongekende verzachting van de pluim van de Uitvoer vandaag.

Deels terecht, deze reactie.

Want zowel GFS ens als ook EC ens laten er qua gemiddelde temperatuur geen twijfel over bestaan dat er vanaf midden komende week geen overgang naar een vorstperiode in zal zitten, in tegendeel juist, vanaf eind komende week gaan we naar een flinke verzachting volgens een groot deel van de Uitvoer, de opers hierin als mooi voorbeeld.


Deels voorbarig, deze reactie.

Want zoals bij aanstaande -virtuele- koude perioden wordt gepredikt, "eerst maar eens 4 runs achter elkaar en dan binnen de 120 uur".
Aan dat vereiste wordt simpelweg nog niet voldaan, dus in die zin past al enige gereserveerdheid vind ik.

Maar bovendien of bovenal, zie ik voor wat betreft de mogelijke ontwikkelingen tegen en vanaf volgend weekend een beeld dat zich al een paar keer deze winter gemanifisteerd heeft.
Dus met de navolgende ingredienten: sterke opbouwende hogedruk ten noordoosten, diepe lagedruk op de oceaan, en daartussen dan de hoogterug die weer bepalend gaat worden. Want in de nu algemeen aangehangen verzachting zit de positie van deze hoogterug vooral ten zuiden, waardoor wij in een ZW glijbaan van zachte martieme luchtsoorten kunnen komen.
Tegelijkertijd is mi de grote vraag of dit werkelijk doorgang zal vinden, dit mede omdat die geschetste optie in de voorbije periode al meer door de Uitvoer virtueel is geschetst, doch tot nu nimmer is uitgekomen.
Evenzeer als de stabiele koude variant nog niet is uitgekomen.

In dat opzicht lijkt het wel of de komende week de weersituatie zich zo gaat toespitsen, met alle zwakke en sterke punten van deze winter daar in verzamelt.

Een van die zgn sterke punten is het gegeven dat op zich diepe lagedruk ten westen zich constant op een gegeven moment ging splitsen in een actief deel dat quasi stationair op de oceaan bleef, en een veel minder actief deel dat zich op het zuiden van Europa ging richten. Dit werd vooral veroorzaakt door permanente hogedruk ten noordoosten.
Daarnaast is een zgn sterk punt, het tot nu iedere keer "goed ondersteunen" van de westelijke hoogterug/Azorenhoog.
En dat zou ook nu wel weer het geval kunnen zijn. Ook in de zachte opties zie je nl het beeld van lagedruk boven ZO Europa, met dan de positie van de hoogterug boven ZW Europa, een ontwikkeling de komende dagen richting voortduren zuidelijke straalstroom is mi niet uit te sluiten, met dan een veel westelijkere positie van de hoogterug ten gevolg.

Als ik zo de EC oper 12z beschouw, dan is het net of ik een dergelijke run al eerder deze winter heb meegemaakt. Volgens mij werd iets dergelijks ook ruim van te voren voorzien voor het weekend van 3 weken geleden, inclusief een tijdelijke fase met zeer hoge bovenluchtemperaturen in Z stroming.
Maar zoals gezegd, evenzeer als deze winter de echte (transport) kou niet op gang wil komen, is er tot nu ook nog niets uitgekomen van (alle) virtuele verzachtingen die al geschetst zijn.

Daarom word dit denk ik wel een breekpunt de komende week, want zet -semi-zonaal inderdaad in, dan loop je zo het risico dat februari (toch al een korte maand....) voorbij is eer je erg in hebt.
Maar eerst eens zien of de Uitvoer de komende 24-48 uur bestendig is, en of deze winter niet z'n grootste verrassing nog moet laten blijken.

In ieder geval toont het te verwachten weerbeeld van de komende vijf dagen weer aan, dat je deze winter wel kwakkelend mag noemen maar ook standvastig.

Komende nacht: winterse buien, afgewisseld met lange droge perioden,
Tmin -5/0 C.

Maandag: vooral in de ochtend veel winterse buien, later tijdelijk droger.
Tmax 1-5 C.

Dinsdag: toenemende kans op regen/sneeuw. Tmin -5/0 C, Tmax 2/5 C.

Woensdag: opnieuw wisselvallig, waarbij door koudere bovenlucht de kans op sneeuw weer toeneemt. Tmin -2/2 C, Tmax 1-4 C.
Gehele periode W/N wind.

Donderdag/vrijdag: grootste kans op wisselvalligheid in het Z/W en meeste kans op droger weer met wat zon in het N/O. Tmin -5/0 C, Tmax 0/3 C.
ZO wind.

Voor de periode hierna zullen de komende dagen duidelijkheid moeten brengen.

Mvg, Ronald.


Auteur: Ronald de Wildt | Opgesteld 2010-01-31 21:09:08
voor mij is de grote vraag wat moeder Aarde met AGW gaat doen, komt er een correctie?

Actualisatie 31 januari 2010.   ( 484)
Ronald de Wildt (Spijkenisse) -- 31-01-2010 21:10
Re : Actualisatie 31 januari 2010.   ( 125)
Takkie (Amstelveen) -- 31-01-2010 21:38
  Leuk verhaal Ronald!  
Wallie (Lelystad) -- 31-01-2010 21:59
Re : Actualisatie 31 januari 2010.   ( 153)
Ernest (Maassluis) -- 31-01-2010 21:36
Heel duidelijk Ronald! Ik vind jouw verhaal betrouwbaarder..   ( 112)
Jordi (Utrecht/Ruurlosebroek) -- 31-01-2010 22:00