Verwarring over extreme waarden

Bericht van: Cees-Rotterdam , 03-07-2010 15:00 

van Maastricht/Beek.
Vóór een bepaald jaar, ik meen 1948 of daaromtrent, werd in of bij Maastricht-stad gemeten.
Later werd de vliegbasis Beek het meetpunt. Ten eerste is dat verder van de bebouwing en ten tweede ligt dat vliegveld op bijna 100 meter hoogte. Het gevolg is dat de waarden van Beek in de zomer altijd ongeveer een graad lager liggen dan beneden nabij de stad.

De oude waarden van de Maastricht zijn door het KNMI gehomogeniseerd met de reeks van Beek. De oorspronkelijke waarden kwamen daardoor wat lager te liggen, vooral in de nacht. Zie bijvoorbeeld 27 juni 1947;
Maastricht
Tg=30,1 (!)
Tx=38,2
Tn=21,1
Gecorrigeerd:
Tg=28,7
Tx=37,3
Tn=18,2
Voor het etmaalgemiddelde toch 1,4 graad verschil.

De gecorrigeerde waarden staan op de site van het KNMI in de meetreeks van Maastricht opgenomen.
Je kunt je afvragen wat we met die oude waarden moeten. Zijn ze interessant als recordwaarden of zijn door de nabijheid van de stad de metingen zo veel te hoog uitgevallen dat ze niet goed vergelijkbaar zijn met die van andere stations? Ik vermoed dat het KNMI van het laatste uit gaat en de oude waarden nog slecht in het archief bewaart. De oude waarden hebben in het verleden op de site gestaan; op die manier heb ik ze nog in mijn eigen bestanden gekregen.

Nog iets over die beruchte 27-ste juni 1947. Ik wrijf nog steeds mijn ogen uit bij het zien van deze waarnemingen, zo vroeg in het seizoen. De metingen van Maastricht (oorspronkelijk) zijn bizar hoog op die dag: 30 graden gemiddeld! Maar ook met de gecorrigeerde (gehomogeniseerde) waarden zien we een extreem warme dag.
Tg=28,7 en Tx=37,3
We kunnen rustig aannemen dat in een deel van Limburg (Arcen, Ell?) en misschien ook Brabant de 38 graden bereikt of zelfs overschreden is. Gezien de waarde van 36,8 in De Bilt kan je ook verwachten dat in het oosten van het land op veel plaatsen de 37 gehaald of overschreden is.
Een buitencategorie zomerdag!

Groet,
Cees

PS Om te voorkomen dat dit bericht snel uit het gezicht verdwijnt, plaats ik het ook op het verdiepingsforum.

Verwarring over extreme waarden   ( 481)
Cees-Rotterdam -- 03-07-2010 15:00
Re : Verwarring over extreme waarden   ( 143)
Roel (Melderslo) ( 23m) -- 03-07-2010 15:05
Re : Verwarring over extreme waarden   ( 80)
Cees-Rotterdam -- 03-07-2010 15:12