Hi, Katja
Misschien is de ozon, gevormd door vervuiling niet te detecteren via reuk, omdat de concentratie te laag is (als iemand hier meer over weet, dan ben ik geïnteresseerd).
Wel is het zo, dat na een fel onweer met veel nabije ontladingen de lucht "fris" ruikt". Dit is het gevolg van ozon, gevormd door de vonk-ontladingen, die bliksems zijn.
Zelf heb ik het op deze manier een keer kunnen ruiken. Een ander voorbeeld vond plaats op een klein station (Gilze-Rijen) in mijn jeugdjaren. Daar trok een electrische loc weg vanuit een bovenleiding die niet vaak gebruikt werd (het derde spoor). Een vonkenregen was het gevolg met de karakteristieke frisse geur van ozon.
Prettige zondag,
Alexander
Tact: 20 ºC, Licht bewolkt, 1024 hPa en in afwachting van onweer vanmiddag.
Zo, ja. Op die manier. Je hebt ozon en ozon. Ozon in natuurlijke vorm (stratosferische ozon) en de vervuilde vorm. Wellicht is die eerste wel te ruiken. Ik was er achteraf ook op aan het denken en inderdaad, dat is dus wel waar. Je hebt de reactie van de bliksem die redelijk grote hoeveelheden stikstof produceren. Maar de vervuilde reactie met andere gassen zoals de NOx (stikstoffen) en VOS is wel reukloos, ook wel beter gekend als fotochemische smog. O3 is ook nog eens erg reactief en oxiderend. O3 is ook geen primaire polluent en er bestaat ook geen emissie-inventaris voor, wel voor de precusoren (de gassen die de reactie op gang brengen) NOx en VOS.
Hoe meer ik terug in mijn cursusboek kijk, hoe minder lucht ik krijg

.
Groetjes,
Katya
Tact 23°C (Tx voorlopig: 25,4°C om 11.41u) | LV 64% | Tn 14,5°C
Quote selectie