StayV's uitgebreide/onderbouwde weersverwachting: In of na het weekend, afnemende wisselvalligheid.
Beste Weerlieden,
Voorlopig is er geen sprake van langdurig nazomerweer in ons land. Maar waarom is dat zo? Ik probeer mijn verwachting te baseren op de weerkaarten en enigszins op de ervaringen die ik met het gedrag van weerkaarten heb (op lange termijn). Daarbij moet ik wel zeggen dat ik bij dit weerbericht alleen maar GFS toon, maar achter de schermen heb ik ook de andere modellen laten meewegen voor dit verhaal
Actuele luchtdruk situatie
Goed beste weerlieden, laat ik jullie eens meenemen naar de weerkaarten van vandaag. We pakken hem er even bij (zie kaart 1). Op de weerkaarten zien we een depressie op de oceaan, ten westen van Noorwegen . Aan de zuidkant van de depressie blaast er een stevige westelijke wind, waar wij nu mee te maken hebben. Daarom omheen zien we op veel plaatsen hoge luchtdruk. De bovenlucht is vrij koel te noemen in onze regio. Maar dat geldt niet voor Zuid-Europa waar het ook nog volop zomer is. Kijk maar naar kaart 1.1, daarop zien we veel geel boven Nederland en groen dichtbij Nederland, dat wil zeggen veelal 850hpa temperaturen van rond of iets boven nul.
De bijhorende weer situatie voor vandaag
Vandaag is het wisselend bewolkt en verspreid over het land vallen wat buien, met nadruk op het noorden. In het noorden en westen kan het ook tot onweer komen. De temperatuur ligt vanmiddag rond 16 graden. Er staat een matige tot krachtige westelijke wind.
Later vannacht zien we dat de buien zicht terugtrekken of beperken tot aan de kustprovincies. Daarbij daalt het kwik bij een doorstaande westelijke wind (kracht 3 -5) tot 7 a 8 graden in het binnenland. Aan de kust blijft het wat zachter.
KAART
KAART 1.1
Luchtdruk situatie morgen
Morgen zien we dat de depressie op de oceaan behoorlijk actief blijf maar dat deze wel iets meer naar het noordoosten opschuift, doordat hogedruk impulsen vanuit het westen opdoemen (Zie kaart 2). Hierdoor gaan de isobaren (lijnen) boven Nederland weer verder uit elkaar. Dit heeft tot gevolg dat de wind morgen later op de dag, wat in kracht zal gaan afnemen uit een WNW richting. Doordat de lucht/stroming oorspronkelijk afkomstig is van hogere breedtes, wordt steeds meer koele lucht in de bovenlucht gepompt (zie kaart 2.1, de gele en groene kleuren overspoelen ons land). Hierdoor wordt morgen nog koeler dan vandaag en blijft de wisselvalligheid, hetzij met wat minder wind.
De bijhorende weer situatie voor morgen
Vrijdag blijft de wisselvalligheid aanhouden. Dat betekent dat er nog steeds buien zullen vallen. Bij een nog wat koudere bovenlucht die veroorzaakt wordt door een WNW stroming, zal het kwik zeer mager uitpakken. Meer dan een graad of 15 zit er waarschijnlijk niet in(zie kaart 2.2). De wind is in eerste instantie nog steeds matig tot (vrij) krachtig aan de kust, maar neemt later op dag vanuit het zuiden af.
KAART 2
KAART 2.1
KAART 2.2
Luchtdruk situatie de komende dagen, meer hogedruk invloed
De dagen erna doen zich er wel wat veranderingen voor op de luchtdrukkaarten. Daarbij moet wel gezegd worden dat er grote onzekerheid is, betreffende manier waarop de luchtdruk situatie zich verder gaat ontwikkelen in onze omgeving. Deze versterkte onzekerheid wordt veroorzaakt door ex-orkanen. Maar zoals het er nu op lijkt, blijft de luchtdruk ten noorden van ons (boven Scandinavië) laag, al wordt depressie minder diep (kaart 3). Het gebied met lagedruk boven Scandinavië trekt zich steeds verder terug richting het noorden en vult tevens wat op. Dit biedt de mogelijkheid voor het hogedrukgebied boven de oceaan (dit keer niet echt boven de Azoren), om een “hogedrukarm” (ZIE WEDEROM KAART 3) naar onze omgeving te sturen. Deze arm/vleugen ontwikkeld zicht tot een zelfstandig hogedrukgebiedje op maandag en dinsdag, die iets te oosten van ons kom te liggen (zie kaart 4 en 5). Hierdoor wordt het na het weekend mogelijk TIJDELIJK wat droger en warmer (gemiddeld 19 graden, zie kaart 6), met een wind die meer gaat waaien uit zuidelijke richtingen. Maar de onzekerheid is nogal groot. Hoe dan ook, de kans op tijdelijk wat droger en warmer weer (vooral na het weekend), met een sterk luwende wind die draait naar een meer zuidelijke richting is aanwezig.
KAART 3
KAART 4
KAART 5
KAART 6
Conclusie lange termijn:
Geleidelijk minder wind en minder wisselvallig, bij een temperatuur die weer wat omhoog kruipt richting gemiddeld 18 of 19 graden. Dit is zoals het er nu op lijkt, waarschijnlijk niet een aanzet tot langdurig nazomer weer.
-----------------
Opmerkingen (positieve commentaar maar ook kritiek) is welkom . Positieve commentaar vergroot je motivatie om weer vaker zulke weerberichtje op te schrijven. En kritiek is altijd welkom voor eventuele verbeteringen
Groetjes van Stefan
Quote selectie