Terwijl wij hier zitten te wachten op de eerste sneeuwvlokken, is Zweden al een stapje verder. Sinds een aantal dagen valt er op uitgebreide schaal sneeuw. De sneeuw is enerzijds frontaal, maar langs de kusten en grote meren zijn dat sneeuwbuien. Net zoals wij de Noordzee nodig hebben voor het opwekken van sneeuwbuien, is er in deze regio de Oostzee (en enkele grotere meren) die de motor is achter flinke buien.
In Zweden noemen ze dat het sneeuwkanon. En je mag het gerust zo noemen, want bij nazicht vond ik een frappant voorbeeld hoe hevig die buien wel kunnen zijn. Een middelgrote stad, Gävle, kreeg er in November 1998 te maken, en er viel toen in enkele dagen tijd 1,5m sneeuw.
Nu lijkt het sneeuwkanon wat noordelijker toe te slaan. Zie foto hieronder. Later in de week/weekend, zou dat ook zuidelijker het geval kunnen zijn.
Trouwens de vorige nacht was het al -36 in Noord Zweden, de koudste november nacht in 15 jaar...
Jn
Quote selectie