Na een zeer koude dag gisteren, met maximum -17,0 , kwam het vanochtend vroeg in Moskou tot -24,5. De extreme waarden van rond -30 lijken er niet te komen, want ook de komende dagen gaan de verwachtingen uit van minimumtemperaturen van -22 tot -25. De maxima zullen vermoedelijk tussen -14 en -17 liggen. Zoals het er nu uit ziet houdt de huidige kou dus nog zeker een dag of 5 aan.
Intussen beleefden de Moskovieten al 5 nachten op rij met temperaturen onder -20. Heel koud dus; ongeveer 10 graden beneden normaal. Vertaald naar onze situaties zou dat betekenen: 5 nachten met strenge vorst. Kijken we naar de daggemiddelden tot nu toe, dan zien we dat Tg is gedaald van -11 op 10 februari tot -21,5 gisteren. Dat zijn afwijkingen van 3,7 tot 15,0 onder de normaal. Als we die laatste waarde vertalen naar de Nederlandse situatie (De Bilt) , dan kom ik op een etmaalgemiddelde van ongeveer -12. Buitengewoon koud is dat, maar het kan kouder want in februari 1956 werden etmaalgemiddelde gemeten van -13,7 op de eerste en -14,5 op de 16e.
Het kan in Moskou ook nog kouder. We kunnen eens kijken naar twee koudegolven in Moskou uit het recente verleden.
In 2006 was het etmaalgemiddelde op 18 januari -28,8 en dat is 19,4 beneden normaal.
In 2009-2010 kwam een etmaalgemiddelde van -23,2 voor op 15 decemeber: 17,8 onder normaal. De kou kwam in januari terug met als laagste -22,9 op 26 januari en dat is 15,2 onder normaal. De koudegolf van januari 2010 kenmerkte zich echter vooral door de lengte. Januari 2010 was in Moskou maar liefst 7,0 onder normaal!
Op dit moment staat februari met een gemiddelde van -9,0 nog slechts [edit] 1,6 onder normaal.
Groet,
Cees
Quote selectie