Ik vind dat toepassen van Hellmannpunten op andere gebieden op Aarde een beetje vreemd. Met name voor locaties waar het gemiddeld altijd ijzig is. Het is een beetje hetzelfde als afstanden in het heelal met kilometers geven.
Ik begrijp jouw standpunt wel, want wij zijn gewend Hellmann te gebruiken voor gematigde omstandigheden. Een Hellmanngetal uit een ander klimaat is dan voor onze begrippen onvoorstelbaar en weinig zeggend. Zoals ook het warmtegetal van Dubai iets bizars zal opleveren. Het geeft wel aan hoeveel het klimaat aldaar verschilt van het onze.
Toch is het Hellmanngetal een harde maat voor de hoeveelheid vorst, anders dan het warmtegetal waarbij de grens van 18 graden louter op statistische gronden is gekozen.
Vorst is vorst, waar ook ter wereld. Na 100 Hellmannen mag je op stilstaand water een flinke ijslaag verwachten en na 200 ook op de rivieren, zeker waar dit in korte tijd plaats vindt en temperaturen tot -20 en lager voor komen.
Overigens begon mijn verhaal bij het huidige weer en daarbij is de grens van Tg>0 of Tg<0 (wel of geen Hellmannen) een interessante. Je zou hier het eind van de winter kunnen situeren.
Edit: Nog een punt: het is daar niet altijd ijzig. De zomer van Werchojansk, althans juli, verschilt niet zo veel van de onze.
Groet,
Cees
Quote selectie