Ik ben het niet geheel met je eens, Frank.
Een westcirculatie staat al sinds medio mei geregeld op de kaarten, m.u.v. de eerst decade van juni. Onderstaande kaartenreeks laat dat goed zien met hogedruk bij de Azoren en diepe depressies die boven Schotland langs trekken. 977 hPa is erg diep voor eind mei.
Het lijkt wel dat men hier spreekt van een blokkade zodra het voor langere tijd droog en zonnig is. Maar daarbij wordt niet goed naar de grootschalige druksituatie gekeken. In de winter zouden de kaarten van 2e helft van mei ons tot wanhoop hebben gedreven en zou het hier waarschijnlijk geen blokkade worden genoemd. Ik denk zelfs dat bij een aantal weerwoorders, bij het aanzien van de kaarten, traumatische ervaringen zij opgeroepen, die onbewust een rol hebben gespeeld in het afkeuren van het 'fraaie' voorjaarsweer.
Ik vond de stroming vanaf half mei juist opvallend zonaal. Maar alleen het noorden heeft wat van de WC meegekregen. Er stond vaak een stevige zuidwester en een aantal plaatsen heeft nu in een maand tijd al 100 mm te pakken. Het zuiden van de Benelux stond daarentegen juist voortdurend o.i.v. uitlopers van het Azorenhoog. Er was sprake van een anticyclonale westcirculatie. Ook in maart en april was regelmatig sprake van deze grosswetterlage, afgewisseld met duidelijke hogedrukblokkades. De NAO-index geeft dat ook aan en was in het voorjaar vaak hoog. Maar de NAO is in deze tijd van het jaar geen betrouwbare graadmeter voor de Europese drukverdeling en bijbehorend weertype. Bij een lage NAO kan het ook nat en wisselvallig zijn zoals we vorige week hebben kunnen zien. Er is dan sprake van een zuidelijke westcirculatie of de cyclonale variant.
In de eerste decade van juni was de algehele stroming wel min of meer geblokkeerd. Hierbij zijn we geleidelijk over geschakelt van een rug naar een trog. Inmiddels is de westcirculatie op toeren gekomen en lijkt ook nog wel een tijdje aan te houden.
groeten Victor
(Invalid img)
(Invalid img)
(Invalid img)
(Invalid img)
(Invalid img)
(Invalid img)
Quote selectie