Flashback: 23 juli 2005-2010

Bericht van: Hendrik (Londerzeel-B) , 23-07-2011 21:06 





23 juli 2005

Zoals verwacht konden we tijdens de voormiddag inderdaad van de opklaringen genieten en maakte de zon hiervan gretig gebruik om het zaakje danig op te fleuren. Doch de wolken waren niet veraf en veroverden het land reeds rond de middag. Hoewel het er erg dreigend uitzag, hielden we het echter droog, en de namiddag was nog maar half voorbij of de zon kwam er warempel weer doorheen gekropen. Het vervolg waren steeds breder wordende opklaringen waarbij de zon met momenten flink ging 'steken' terwijl voorbijdrijvende Altocumulusvelden een nogal onstabiele opbouw van de atmosfeer lieten verraden. Het duurde dan ook niet lang eer er aan de zuidwestelijke horizon enkele majestueuze toppen van actieve buienwolken verschenen, maar ze bleven netjes ten zuiden van Malderen waardoor het alsnog droog bleef. Vanuit het zuidwesten kwam wel steeds meer lage bewolking binnendrijven waardoor we de dag uiteindelijk toch in zwaarbewolkte tot betrokken omstandigheden moesten afsluiten. We konden uiteindelijk temperaturen tussen 11,1 en 22,8 graden noteren, al voelde het in de vroege avond eigenlijk warmer aan. De wind hield het vrij rustig met maximaal 19,3 km/h uit het WZW.

23 juli 2006

Tijdens de late avonduurtjes kwam het gisteren alsnog tot onweer: een exemplaar dat zich veelbelovend aankondigde met indrukwekkende shelfcloud en veel bliksemactiviteit. Maar eens het goedje Malderen bereikte, stuikte het als een kaartenhuisje in elkaar. Het enige dat overbleef was een zacht zomerregentje dat het dagtotaal aanvulde tot 6,8 mm, en heel af en toe nog een verdwaalde bliksem. Niettemin waren er soms flinke rukwinden tot 41,8 km/h, die oa het fenomeen "vliegende tenten en zwevende bloempotten" meer bekendheid gaven. Vandaag begon het dan veel rustiger met aardig wat lage bewolking, een aanvankelijk fris windje bij 18,6 graden en een geleidelijk aan kracht winnende zon die snel komaf wist te maken met de laaghangende bewolking. De temperatuur steeg snel en na de middag werd het net niet tropisch bij een maximumtemperatuur die 29,6 graden haalde. Er ontwikkelden zich stapelwolken maar deze brachten enkel in Nederland onweer voort. Op deze locatie bleef het, op wat gedruppel afgelopen nacht dat goed was voor 0,2 mm na, droog. Intense rukwinden waren tevens niet meer aan de orde: de naar west- noordwest gedraaide wind haalde nog 19,3 km/h.

23 juli 2007

Wie er vroeg genoeg bij was, werd vandaag nog beloond met opklaringen en een streep zon. Onder vroeg verstaan we 6H en vroeger in de ochtend, want daarna kwam de bewolking massaal opzetten vanuit het westen en zuidwesten. Enkele mooie Altocumulus formaties groepeerden zich netjes onder de dikke Altostratus massa's die snel dichterbij kwamen, om ook de iets minder vroege vogels nog wat te kunnen animeren. Korte tijd later was het echter uit met de pret en kregen we af te rekenen met perioden van regen of motregen uit een steeds somberder ogende grijze hemel. Een voormiddag die in het teken van de herfst stond dus, en de periode na de middag zag er al niet veel roos (blauw) kleuriger uit met nog steeds een uitgestrekt Nimbostratus wolkendek en bijhorende lichte regen. Dit alles was afkomstig van een warmtefront, maar doordat we dichtbij het tripelpunt van de depressie zaten, was de warme sector maar smalletjes en kregen we nog voor de avond af te rekenen met het koufront dat een stuk 'indrukwekkender' was met chaotische wolkenstructuren en neerslag die steeds meer overging in buien. Erg markant was de windruiming die omstreeks 19H plaatsvond van zuidoost naar een west- zuidwestelijke richting. Er volgde een wat drogere en rustigere periode na 20H, maar op de radar wemelt het van de buien dus van de nattigheid zijn we vandaag nog niet verlost. Door al dat gedruppel en gewolk moesten we van de temperaturen niet meer verwachten dan waarden tussen 12,4 en 17,2 graden: uitzonderlijk warm voor half januari, zij het dat het nu juli is. Gelukkig zat de depressiekern vlakbij, zodat er niet al teveel wind was met snelheden tot 16,1 km/h (ZO). De neerslag bedroeg om 17H30 2,2 mm, maar daar komt voor het einde van het etmaal nog een pak (of vat) bij.

23 juli 2008

Het zomerse liedje van gisteren heeft kennelijk niet lang geduurd, want vanochtend was het luchtruim bedekt met Stratus en Stratocumulus castellanus terwijl er van de zon niet veel was te merken. Gelukkig begon er al snel een nieuw zomerliedje, want de eerdergenoemde wolkenlaag ging over in Stratocumulus stratiformis waar de zon al zwakjes kon doorheen schijnen. Helemaal in het zuidwesten waren ook opklaringen te zien. Na de middag vormden zich onder de Stratocumuluslaag stapelwolkjes, wat best wel een apart gezicht was. Ondertussen was de temperatuur gestegen van 14,5 naar 24,1 graden terwijl er een oostelijk briesje opstak met snelheden tot 16,1 km/h. Tijdens de avond verdwenen de stapelwolkjes weer terwijl de Stratocumulus geleidelijk dunner werd en tenslotte helemaal uit elkaar rafelde. Wat overbleef was een bijna heldere, maar ietwat melkachtige lucht met hier en daar wat restjes van voornoemde bewolking erin. Opnieuw bleef het tot laat in de avond aangenaam zacht terwijl het met een neerslagtotaal van 0,0 mm best wel een droge dag mag genoemd worden.

23 juli 2009

Ook vanochtend was het niet bepaald koud te noemen bij minima die op 15,7 graden zijn uitgekomen. Daar hoorde net als gisteren een betrokken hemel bij, die nagenoeg volledig uit Stratus en Stratus fractus bestond. Na een tijdje vertoonden de vormeloze wolkenflarden Cumulusachtige toppen, en gaven hiermee aan dat de atmosfeer nog steeds onstabiele trekjes vertoonde. Wat volgde was echter een ordinaire regenzone die zowat de hele voormiddag onderdompelde in kil regenweer waarbij de temperaturen maar nauwelijks konden stijgen. Na de middag volgden er dan weer opklaringen, die voor diepblauwe luchten zorgden in het noordwesten maar al snel werden opgevuld met Stratus fractus bewolking. Hieruit ontstonden al snel stapelwolken die uitgroeiden tot een aantal flinke regenbuien. Het duurde niet lang eer hier ook onweer kwam bij kijken, maar te Malderen is het waarschijnlijk beperkt gebleven tot gewone regenbuien. Tijdens de talloze opklaringen die we tijdens de namiddag te zien kregen, kon het kwik nog stijgen naar een acceptabele 22,8 graden terwijl de west- noordwestenwind het ook niet al te bont maakte met haar snelheden tot 19,3 km/h. Tijdens de avond keerde de rust definitief weer in de ruime omgeving van het weerstation, doch volgens de radar- en satellietbeelden zal de oostelijke helft van de Benelux er (nog) flink van langs krijgen. De laatste wolken die zich in het zachte avondlicht vertoonden waren Cumulus, Cumulus fractus en Stratocumulus. We sloten af met een neerslagtotaal van 5,4 mm.

23 juli 2010

Een troglijntje heeft ons afgelopen nacht kunnen benaderen waardoor het vooral aan de kust en in het westen van het land niet zo'n rustige ochtend is geweest. Er zat ook onweer bij dat plaatselijk erg pittig was, maar vanuit Malderen waren enkel de statige aambeelden van de buiencellen zichtbaar. Niettemin zag het er ook hier dreigend uit met flinke stapelwolken en een grote hoeveelheid Stratocumuls castellanus bewolking. De minima zijn bij dit alles op ... graden uitgekomen. Aan de voorzijde van de oprukkende troglijn zijn kennelijk ook een aantal buien tot ontwikkeling gekomen, aangezien het er aan de noordrand van Brussel rond hetzelfde tijdstip ook erg nat bijlag. Ook aan de achterzijde van de buienlijn hielden zich onstabiele luchtmassa's op waardoor het een erg actieve en boeiende dag beloofde te worden. Tijdens de voormiddag bleek dit echter mee te vallen en bleken de buien ons één na één te missen terwijl er vervolgens opklaringen binnendreven. Tegen de middag nam de bewolking terug toe en verscheen er een behoorlijk actief buiencomplex op de radarbeelden dat min of meer op ramkoers lag voor Malderen. Doch op één of andere manier losten de buien in geen tijd volledig op en trokken enkel de wolkenresten over. Het bleef dus droog en vooral een stuk koeler dan we gewend zijn door de bewolking. De maxima bleven steken op 22,7 graden en de koele zeelucht werd met een noordwestelijk briesje tot 25,7 km/h over het weerstation geblazen. Later op de namiddag ging de bewolking er al snel weer onstabieler uitzien en zagen we aan de horizon Cirrus densus bewolking verschijnen. Deze hoorde bij een aantal nieuwe onweersbuien, maar deze bleken uiteindelijk ten zuiden van het weerstation voorbij te trekken zodat het nog steeds droog bleef. Een volgende poging om één of meerdere buienwolken heelhuids tot in Malderen te loodsen mislukte eveneens en toen het vanuit het noordwesten uitklaarde bij een sterk geruimde wind werd duidelijk dat deze unieke kans op wat broodnodige regen definitief verkeken was. Kort voor de opklaringen binnendreven, viel er één regendruppel (voor degenen die hem gespot hebben tenminste) uit de omvangrijke stapelwolken die wegtrokken naar het zuidoosten. We kregen nu een afwisseling van wolkenveldjes en opklaringen te zien waarbij het er erg vredig uitzag en de resterende bewolking tegen zonsondergang uit een paar Cumulus en Stratocumulus veldjes bestond. We eindigden vanzelfsprekend met een neerslagtotaal van 0,0 mm.

23 juli 2011

De dagelijkse weersverslagen worden gewoonlijk met een vertraging van 2 tot 5 dagen online gezet. Neem een kijkje op de weerpagina's van mijn website om het recentste verslag te lezen.



Lees mijn Flashbacks ook op https://weerdagboek.blogspot.com en krijg toegang tot mijn recentste verslagjes, voorzien van sfeerbeelden en wolkenfoto's

Flashback: 23 juli 2005-2010   ( 107)
Hendrik (Londerzeel-B) ( 7m) -- 23-07-2011 21:06