Een zogenaamd luchtpakketje moet vaak eerst door een laag van stabiele lucht heen voordat het in de onstabiele lucht terecht komt. Er is dus een ander mechanisme dan natuurlijke convectie nodig om de lucht door de stabiele laag heen te leiden.
Er zijn meerdere mechanismen denkbaar die dit kunnen doen. bijvoorbeeld een koufront, waarbij de koude lucht onder de warme lucht komt, en zodoende de warme lucht dwingt om te stijgen. Of een convergentielijn, waarbij winden van verschillende richtingen bij elkaar komen en dus alleen nog maar omhoog kunnen. Of een lagedrukgebied, waarbij de lucht van onder in de atmosfeer word aangezogen.
Al deze mechanismen hebben gemeen dat ze lucht dwingen te stijgen, en is de lucht eenmaal het stabiele gebied voorbij, dan kan ze uitgroeien tot een volwaardige bui.
Quote selectie