Rijkswaterstaat waarschuwt vandaag weggebruikers voor gevaarlijke rijomstandigheden door de harde wind in met met name Noord-Holland en Friesland. Het KNMI heeft voor deze provincies een code oranje (extreem weer) afgegeven. Maar ook in de andere delen van het land waait het hard en geldt een code geel.
Rijkswaterstaat adviseert mensen die de weg op gaan de rijstijl aan de omstandigheden aan te passen. Ook schepen kunnen hinder hebben van het weer, aldus de dienst.
De ANWB verwacht dat het verkeer in de avondspits last krijgt van het extreme weer. 'Maar gelukkig is het deze week nog vrij rustig op de weg', zegt een woordvoerder.
De noordelijke waterschappen hebben maatregelen genomen om wateroverlast als gevolg van de hoge waterstanden te voorkomen. Pompen en gemalen in het noorden draaien op volle toeren.
Zuidwesten
De harde wind veroorzaakt volgens de waterschappen tot nog toe weinig problemen, omdat die uit het zuidwesten komt. De verwachting is dat de situatie eind deze week problematischer wordt, omdat het de komende dagen veel gaat regenen.
Het KNMI waarschuwde vandaag voor harde windstoten in het hele land. Aan de kust voorspelde het KNMI storm met windstoten van 100 tot 110 kilometer per uur, die ook vannacht zullen aanhouden.
In de loop van de ochtend nam de wind fors toe, wat gepaard ging met regen. In de middag en avond kunnen in het hele land windstoten voorkomen van 80 tot 90 kilometer per uur. In het hele land blijft kans op regen.
De Waddeneilanden hebben het eveneens zwaar te verduren met windstoten tot 110 kilometer per uur.
Schade
Al sinds vanmorgen zorgde de storm op tal van plaatsen in de noordelijke provincies voor schade. Dat meldde de Meldkamer Noord-Nederland. In Coevorden staat een grote schuur op instorten en in Veendam is de voorgevel van een woning naar beneden gekomen. Op meerdere plaatsen zijn golfplaten van daken gewaaid. Uit Friesland komen vooral meldingen van omgewaaide bomen op de weg.
Er is ook schade in de provincie Utrecht gemeld. Een monumentaal gebouw in Vinkeveen is zwaar beschadigd geraakt. Een omgewaaide boom sloeg een groot gat in het dak van een oude smederij annex wagenmakerij. Hoe groot de schade precies is, is nog onbekend. Het pand stamt uit het einde van de 19e eeuw en staat op de lijst van rijksmonumenten. Het is privébezit volgens de politie.
(ANP/Redactie)
Quote selectie