Als we nu kijken naar het noorden en noordoosten zie ik wel wat meer kou voorradig liggen en het lijkt dit keer ook een wat betere poging te willen doen.
Maar het vervelende is, dit zijn alleen maar goede kaarten op een nog iets te langere termijn.
Er valt gewoon nog weinig van te zeggen of het deze keer spannend zal blijven. We hebben de afgelopen tijd vaak genoeg gezien dat deze mooie kaarten nog niet meteen een grote kans bieden voor een leuke winterse periode.
We moeten gewoon rustig afwachten. Over een paar dagen weten we meer van hoe het zich gaat ontwikkelen. Wordt het zacht dat gaat winnen of toch de kou en gaan we richting februari 1956?
Dat er mogelijk meer kansen komen op "enig" winters weer, dat lijkt er misschien wel op, maar tussen wat winters gepruttel en zelfs indien het een stevige haal zou worden enerzijds en februari 1956 anderzijds is toch nog een universum van verschil hoor. Ik stel vast dat velen hier niet echt goed beseffen hoe uitzonderlijk koud en spectaculair die februarimaand van 1956 wel was. Niet voor niets is dat nog steeds de koudste maand van de hele 20ste eeuw geweest, kouder dan welke maand dan ook in die eeuw. Zelfs geen enkele maand van de Grote Winters 42, 47 of 63 kon thermisch gezien tippen aan februari 1956. Je moet maar eens gaan kijken wat er vanaf 28 januari 1956 en de 4 daarop volgende weken allemaal voor extreems is gebeurd.
Anderzijds pleit het wel voor de huidige ontwikkelingen dat W56 een van de reeds genoemde precedenten is bij de analyse van het stromingspatroon van de afgelopen 3 maanden. Dezelfde uitzichtloze zachte zonaliteit moet de winterliefhebbers van die tijd gewoon aan de rand van een depressie gebracht hebben. Geen greintje winter bracht dat seizoen tot en met de 3de decade van januari. De mensen hadden toen geen modellen (ik zou het echt eens razend interessant vinden wat de modellen zouden geven vandaag, 20 januari, als ze de input van 20 januari 1956 zouden krijgen. Zouden ze de spectaculaire winterinval nu reeds laten zien, zoals het UGKB van GFS en EC nu vandaag plots weer te zien geven?).
Hieronder het kaartje van 20 januari 1956: duidelijk uitzichtloos. Ik toon verder de kaarten iedere 2 dagen verder, je zal zien dat het tot 28 januari duidelijk uitzichtloos blijft, maar dat het dan heel erg snel gaat (met een drukpatroonwijziging die doet denken aan de huidige UGKB ontwikkelingen bij de laatste 2 GFS uitdraaien, zij het dat de klaarliggende kou veel minder extreem is, het is wel een vergelijkbare drukevolutie.
Quote selectie