Re : KNMI: Weer (g)een elfstedentochtwinter

Bericht van: VdeV(Heerenveen) , 01-03-2012 19:48 

Wel knap dat het KNMI zoiets preciairs als een elfstedentocht in cijfers hebben weten te vangen.
Deze zaak is dermate complex dat er heel wat haken en ogen aan zetten. Een groot aantal daarvan wordt ook in de tekst genoemd.

Dit is wat merkwaardig.
Omdat er tot voor kort geen lange homogene reeks van de temperatuur in het noorden van het land was, heeft men traditioneel de temperatuur in De Bilt als uitgangspunt genomen. Voor de meeste locaties in Friesland blijkt er meestal een vrij lineaire relatie met de temperatuur in De Bilt te zijn.

Voor statistische berekeningen is een lange homogene reeks nodig maar het station Leeuwarden gaat ook al terug tot 1946. Er zou een lineair verband zijn voor de temperatuur maar in hoeverre geldt dat voor straling, wind maar vooral sneeuw? Zijn daarvoor ook de gegevens van De Bilt voor het ijsgroeimodel gebruikt?

Verder vraag ik me af waar 1982 staat in het spreidingsplaatje. Er was toen meen ik ook een behoorlijk elfstedenkoorts.

Overigens zijn het de zwakke schakel die bepalen of de tocht verreden kan worden. Dat is gewoonlijk onder bruggen, of invloeden van stroming en kwel.
Gemiddeld genomen zal de ijsdikte op die plekken wel redelijk in verband staan met de berekende ijsdikte van het model.






KNMI: Weer (g)een elfstedentochtwinter   ( 960)
Wouter (Mol) ( 22m) -- 01-03-2012 18:45
Re : KNMI: Weer (g)een elfstedentochtwinter   ( 322)
VdeV(Heerenveen) -- 01-03-2012 19:48
Re : KNMI: Weer (g)een elfstedentochtwinter   ( 140)
Jan (Workum, FRL) -- 01-03-2012 21:47