Heeft iemand een idee welke gevolgen het verdwijnen van het zee-ijs in het noordpoolgebied in de nazomer zal krijgen voor de temperatuur op Groenland in de zomer?
Zal het landijs dan sneller gaan smelten?
Groet,
Cees
Goeie vraag maar ik denk dat het wel meevalt. De hogere temperatuur als gevolg van het gesmolten zeeijs beperkt zich 's zomers maar tot een dunne laag. In de herfst wordt die laag welliswaar dikker en geeft de open 'ijszee' meer warmte af maar het poolgebied wordt dan van nature tegelijk snel kouder, zeker de winden vanaf de arctische oceaan. Dooiwinden komen dan alleen nog maar uit zuidelijke richting. De opengelegen zeëen geven dan juist extra waterdamp wat tot meer sneeuwval op de ijskap kan leiden. Langs de randen rond zeeniveau zal het ijs sneller smelten maar bovenop de ijskap wordt dat ook weer met verse sneeuw aangevuld. Dus wat het netto resultaat is? Ik weet het niet.
De warmte vanaf de Canadese toendra's en de taiga in de zomer lijkt me een grotere bedreiging van de ijskap zowel direct als indirect. Indirect door toedoen van subsidentie als compensatie van thermische depressieaktiviteit boven de noordelijke continenten. Dat betekent warmere en droge lucht met felle zonneschijn op de ijskap.
Quote selectie