Leuk bericht van Jan Visser. Zelf ook nog even gekeken naar de situatie. Onder het bericht van Jan, kan je de weerkaarten vinden en twee krantenknipsels. Liefhebbers van historisch weer kunnen binnenkort in de Weerspiegel een verhaal lezen over oktober 1881 en momenteel wordt er gewerkt aan een artikel over de zeer koude januari 1881 (-2.7c) met daarbij veel sneeuw.
Terug naar het bericht van Jan.
Zeer koud eind november 1915. Vandaag een buienkans in de kustgebieden. In het binnenland meest droog en verder een toenemende wind uit het noorden.
Aan de vooravond van een qua kou niet echt tot de verbeelding sprekende winter, werd het eind november 1915 (bijna 100 jaar geleden) tijdelijk zeer koud in ons land. Onder de vleugels van een hogedrukgebied vroor het in de nacht van 27 op 28 november op veel plaatsen streng. In Den Helder werd -10,8 en in Maastricht -10,6º gemeten. Deze minima gelden nog altijd als de laagste waarden voor deze plaatsen. In het Overijsselse Avereest werd zelfs -13,9º geregistreerd. Landelijk is het, uitgaande van de KNMI meetpunten, alleen op 30 november 1973 te Leeuwarden en op 29 november 1921 in De Bilt kouder geweest namelijk -14,2 en -14,4º.
Op meetstations van de Vereniging voor Weerkunde en Klimatologie (VWK) werd echter op 30 november 1973 -16,7º gemeten. Meer bijzonderheden over november 1915 zijn na te lezen in een artikel van Klaas Ybema in het lijfblad van de VWK: Weerspiegel.
http://janvissersweer.nl/
Mijn eigen aanvulling.
Bij deze weerkaarten, goed te zien dat met een noordelijke stroming zeer koude lucht werd aangevoerd. Daarbij viel ook sneeuw die deels bleef liggen. Op de 28e een klein hogedrukgebied waardoor het flink kon afkoelen, mede door een sneeuwdek. Overzicht De Bilt 28 november 1915 laat indrukwekkende cijfers zien. Prachtige dag voor de winterliefhebber, gemiddelde van -6.3c. Max van -3.6c mag er ook zijn. Onder de weerkaarten nog twee krantenknipsels van 29 november uit de Leeuwarder Courant.
http://weer.sohosted.com/weatherdata.aspx?jaar=1915&maand=11&dag=28&kvisible=false&station=260
Plaatselijk kon er zelfs al geschaatst worden. Diverse ijsbanen waren al geopend. Voetbalwedstrijden werden afgelast vanwege de toestand van het veld. In het bericht wordt nog melding gemaakt van een mededeling van het KNMI, namelijk dat het gaat dooien bij een zuid, tot zuidwestelijke wind. Een prima verwachting! Er wordt ook nog melding gemaakt van de zeer lage temperaturen.
Quote selectie