De decembermaand is een wintermaand bij uitstek en is voor sommigen pas perfect als de witte kerst eenmaal genoteerd staat. Hoe denk jij daarover? Ga je helemaal uit je dak als de regenrecords aangescherpt worden? Of ben je misschien toch meer van het zonnetje gedurende de feestmaand? Persoonlijk kan ik genieten van de extreme veranderingen in een bepaalde periode. Ze komen niet vaak voor, dus daarom extra bijzonder. Denk aan grote temperatuurverschillen binnen 24 uur.
Op mijn verlanglijst komt december 1938 te staan. Een afzakkend Poolhoog wist toen vakkundig Nederland diep de winterkou in te brengen. Een schitterende ommezwaai medio december 1938.
De maand begon, zoals gewoonlijk, met westenwinden en hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. Het thermisch hoogtepunt viel rond de 10e december met afgetekend 15°C in Maastricht. Op de weerkaart voortdurend lagedruk bij Ijsland, hogedruk in de omgeving van de Azoren en bij ons in Nederland aanvankelijk westenwinden, nadien een zachte zuidelijke aanvoer. In Oostelijk Europa voedde een hogedrukgebied zich met de komst van een afzakkend Poolhoog en zoals we inmiddels weten hoeft dat niet altijd iets te betekenen; depressieactiviteit kan er zonder pardon gehakt van maken. Toch wist het in die maand de lans te breken voor een behoorlijk pittige koudegolf.