Korte terugblik onweersbuien 3 januari

Bericht van: Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) , 04-01-2014 10:58 

We hebben al enkele weken met een WC te maken. Bij veel winterliefhebbers vervloekt, bij liefhebbers van dynamische buien een welkom geschenk om de winter te overbruggen. Voor mij geldt het laatste. Als liefhebber van het dynamische weertype was het wachten op deze dag. De dag waarvan ik (op gevoel) wist dat die zou komen. Met de straalstroom boven ons hoofd worden er met grote snelheid storingen richting onze contreien gestuurd. Als alle puzzelstukjes goed vallen, kan dat wel eens heel interessant weer opleveren. Zo ook gisteren.

De situatie
Na de passage van een frontaal regenfront klaarde het in de ochtend fel op, gevolgd door een trog. De trog zelf was niet heel actief. Interessanter werd het na de trogpassage. Achter de trog kwamen we in polaire lucht terecht waarbij de temperatuur op 500 hPa naar waarden daalden rond -33 C. Aan de grond liep de temperatuur plaatselijk op tot +12 C. Bovendien passeerden ten noordenwesten van ons land enkele troglijntjes, die de buiigheid flink konden doen opleven.

Omdat we ons boven de linker uitgang van de straalstroom bevonden en er bovendien een sterke windshear (zowel diep als ondiep) aanwezig was, was de kans op dynamisch getriggerde buien groter dan normaal. Karim Hamid beschreef in zijn blogspot dat vooral de heliciteit een teken tot verhoogde waakzaamheid was. De heliciteit zou oplopen tot bovenboven 250 m²/s² (zowel tussen 01km en 03km). Vooral de eerste waarde zou een indicatie zijn voor een verhoogde kans op low topped supercells. De beste papieren waren daarbij voor de westelijke helft van België en Nederland.



De praktijk
De praktijk pakte echter anders uit. Zoals we wel vaker zien, ontstaan de meeste interessante exemplaren in het gebied tussen Kortrijk en Gent, om al activerend verder te trekken richting West- en Midden-Brabant richting Gelderland. Zo gebeurde ook gisteren. Voor het koufront uit ontstonden een paar losse buien, die direct mijn aandacht opeisten. Dit zijn vaak de buien die het meest interessant zijn om eventueel noodweer te produceren en uit te groeien tot supercel.

Ter hoogte van Gent ontstond halverwege de middag de eerste bui, die ter hoogte van Antwerpen al snel in activiteit groeide. Voor mij het teken om op pad te gaan. Vanuit Tilburg besloot ik richting het rivierengebied te rijden. Op de eerste plaats vanwege de weidse uitzichten en op de tweede plek omdat ik er goede ervaringen heb op weergebied. Ondertussen waren er twee interessante buien die mijn kant opkwamen. De eerste bui zat westelijker richting de Merwede terwijl de andere bui een oostelijkere koers aannam richting Den Bosch. Ik had de focus dan ook op twee buien. Beide buien oogden interessant, de treksnelheid lag zelfs zo hoog dat veel van mijn foto’s onscherp waren bij het terugkijken.





Met name de updraft in de bui (rechterkant) die richting Den Bosch dreef oogde interessant. Echter de snelheid lag zo hoog, dat de bui snel uit het zicht verdween. Let ook op de onscherpte in de foto bij de updraft. Het tolde zo snel en de treksnelheid lag zo hoog dat het moeilijk was om de wolk scherp te krijgen.





Dat gold ook voor de bui in de kijkrichting Barneveld. Deze bui was het meest actief qua onweer. Afgaande op mijn eigen waarnemingen en die van anderen denk ik niet dat het tot een supercel is gekomen. Beide buien neigden er af en toe wel naar, maar uit de potentie werd helaas niet het maximale geperst.









De pret was er echter niet minder op, het was een fantastische weerdag die werd afgesloten met een spectaculair en zomers aandoend onweer op het actieve koufront. De windstoten waren niet mis, bij de Oosterschelde werd zelf een windstoot van 169 km/u gemeten.


twitter.com/PaulBegijn - Natuurmonumenten - Zuidwestelijke Delta

Korte terugblik onweersbuien 3 januari   ( 1261)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 04-01-2014 10:58
  Goede uiteenzetting en mooie foto's!  
Michel (De Bilt) ( 4m) -- 04-01-2014 10:37
Noordoosten en oosten vergeten?   ( 910)
Vincent (Hengelo) ( 23m) -- 04-01-2014 10:41
Zit een hiaat in buienradar bliksemdetectie...   ( 517)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 04-01-2014 10:43
Re : Zit een hiaat in buienradar bliksemdetectie...   ( 711)
Vincent (Hengelo) ( 23m) -- 04-01-2014 10:50
Re : Zit een hiaat in buienradar bliksemdetectie...   ( 196)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 04-01-2014 11:36
viel me gisteren ook al op, alle onweer in Rotterdam eo   ( 129)
Eric, Rotterdam -- 04-01-2014 13:56
Re : Klopt., er ontbrak +/- een halfuur. Werden echter   ( 304)
Hans (Eindhoven) ( 17m) -- 04-01-2014 10:52
Schade aan onze boerderij...   ( 546)
Jordi (Utrecht/Ruurlosebroek) -- 04-01-2014 10:45
Re : Schade aan onze boerderij...   ( 244)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 04-01-2014 11:44
Delen van Ede en Veenendaal stroomstoring gehad na inslag   ( 222)
Justin (Ede) ( 28m) -- 04-01-2014 11:53
Ben jaloers Paul... Zat vast op kantoor en kon niet weg, en   ( 431)
Hans (Eindhoven) ( 17m) -- 04-01-2014 10:43
Re : Ben jaloers Paul... Zat vast op kantoor en kon niet weg, en   ( 230)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 04-01-2014 11:28
Re : Ben jaloers Paul... Zat vast op kantoor en kon niet weg, en   ( 159)
Jurgen (Berghem) -- 04-01-2014 11:40
Re : Ben jaloers Paul... Zat vast op kantoor en kon niet weg, en   ( 185)
Hans (Eindhoven) ( 17m) -- 04-01-2014 12:34
Re : Korte terugblik onweersbuien 3 januari   ( 255)
leviathanfd (Heerlen) -- 04-01-2014 10:43
Re : Korte terugblik onweersbuien 3 januari   ( 350)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 04-01-2014 11:03
Re : Korte terugblik onweersbuien 3 januari   ( 185)
leviathanfd (Heerlen) -- 04-01-2014 11:05
Knappe reportage   ( 207)
Frank (Antwerpen) ( 5m) -- 04-01-2014 10:53
Re : Korte terugblik onweersbuien 3 januari   ( 276)
Theo (Venlo) -- 04-01-2014 11:36