Evenals jullie hebben wij een belachelijk zachte winter achter de rug. Kan er een lang verhaal van maken, en dat doe ik misschien wel een keer als het niet doordeweeks 's avonds laat is en ik de volgende dag moet werken. Een paar punten wil ik nog wel even vermelden.
1) Sneeuwbedekking:
Malopolskie heeft op het moment ongeveer 20-25% van de normale sneeuwbedekking. Wat er ligt, is bovendien dun en snel aan het wegsmelten. Tijdens een normaal voorjaar ligt de sneeuwlijn op 1 Maart op ongeveer 450 tot 500 meter, op 1 April op ongeveer 750 meter, op 1 Mei op ongeveer 1200 meter en op 1 Juni op ongeveer 1600 meter.
Vandaag, als ik dit schrijf, ligt er beneden 1200 meter enkel wat gebroken rommel in het bos van maximaal 10 centimeter, en kunstsneeuw op de skipistes tussen zo'n 700 en 1200 meter. Onder de 600 tot 700 meter zijn zo'n beetje alle pistes dicht, omdat het te warm is om sneeuw te maken.
Op Kasprowy Wierch, op 2000 meter in de Tatra, ligt op dit moment zo'n 60-70 centimeter, waar normaal gesproken ruim 2 meter hoort te liggen. Turbacz, 1310 meter in mijn achtertuin, daar heb ik al een paar keer deze maand in mijn T-shirt op de top gestaan. 10 centimeter gebroken rommel tussen de naaldbomen. Al met al is de sneeuwtoestand in het middelgebergte tot 1500 meter vergelijkbaar met
eind April, en in het hooggebergte vergelijkbaar met
begin Juni.
Totale hoeveelheid water wat opgeslagen in de sneeuw ligt, is hooguit 5% van wat het "hoort" te zijn. Na een totaal geruineerd skiseizoen in de regio verwacht ik dat het groeiseizoen voor de boeren niet veel beter zal verlopen aangezien wij doorgaans een relatief droog voorjaar hebben, en de rivieren dan ook gevuld worden met smeltwater wat dit jaar gewoonweg niet voorhanden is.
2) Temperatuur:
Bij mij in Nowy Targ hebben we welgeteld meer dagen gehad met boven de 15 graden dan nachten met beneden de -15. Iedere wintermaand in Nowy Targ is met gemiddeld positieve temperaturen afgesloten, al heeft het er in Januari wel om gespand door een korte vorstperiode aan het einde van de maand, die echter voornamelijk in Noord-Polen heeft huisgehouden. Er begint dan al het een en ander behoorlijk uit te lopen in de natuur.
Al met al in
Nieuwmarkt aan de Dunajec een winter gehad die qua temperatuur heel normaal lijkt voor die andere stad, het Romeinse
"Nieuwmarkt", diegene die aan de Waal ligt.
3) Hellmannen:
Onderstaand plaatje is gemaakt met een dataset die ik voor 25 plaatsen in Polen en 1 in Slowakije heb bijgehouden. Zodra ik wat meer tijd heb zal ik wat andere data in kaart brengen zoals vorst- en ijsdagen, en gemiddelde temperatuur.
Al met al is het echter wel zichtbaar dat de winter in Polen behoorlijk dramatisch aan de warme kant is geweest: "normaal" heeft de Baltische kust rond de 100 hellmann, de regio Wroclaw rond de 150, Kraków rond de 240, Warschau rond de 300, het oosten van het land rond de 350 in Rzeszów tot 450 in Suwalki en Zakopane 500-600. Daar is dit jaar geen sprake van, al zijn de afwijkingen in het zuiden groter dan in het noorden.
Ga nu slapen, als er iemand geinterreseerd is in de dataset (excel) kan ik die toemailen, moet je maar even een berichtje sturen.
Quote selectie