De lente - opstoot van afgelopen weekend werd weliswaar afgesloten door de buiige regen van gisteravond en afgelopen nacht, toch werd het na het verdwijnen van de vanochtend nog erg hardnekkige Stratusbewolking een zeer behoorlijke lentedag waarbij de zon opnieuw voor de hoofdrol ging. Zo werd het kwik omhooggetrokken van 6,8 naar 15,0 graden. Felwitte stapelwolkjes sierden hierbij de hemel maar er was ook hoge sluierbewolking aanwezig die geleidelijk het luchtruim veroverde zodat het tegen de late namiddag eerder een waterzonnetje werd waarmee we het moesten doen. Het bleef echter droog zodat het neerslagtotaal beperkt bleef tot de 2,0 mm die er na middernacht nog bijgevallen is. De wind was op sommige momenten wel erg levendig met een maximale snelheid van 25,7 km/h uit het WNW. Of we het morgen even droog zullen houden is echter een ander paar mouwen want een volgende regenzone maakt zich op om de lage landen in haar produkten onder te dompelen, en dat zullen we zeker tegen de avond geweten hebben. De regenzone zou op vrijdag gevolgd worden door een aantal flinke buien waarbij de neerslag tijdelijk uit smeltende sneeuw kan bestaan en ook een donderklap(je) hoort tot de mogelijkheden. Het weekend kondigt zich nog buiig en fris aan maar naar volgende week toe lijkt er terug een weersverbetering in te zitten.
Voorbije nacht zijn we op het nippertje aan de nachtvorst ontsnapt. Het kwik zakte door het wegtrekken van de isolerende wolkenvelden immers snel weg om bij zonsopgang op 0,1 graden te blijven steken, al heeft het aan de grond wel lichtjes gevroren. De dag nam vervolgens haar aanvang met brede opklaringen en bijgevolg aardig wat zon, maar dit kon niet verhinderen dat de maxima tegenover gisteren terug minder hoog scoorden met 10,4 graden. Om stapelwolken te vormen was er duidelijk wel genoeg thermische energie beschikbaar, sommigen groeiden zelfs uit tot pittige buitjes die onderandere Brussel aandeden in de loop van de namiddag, maar voor Malderen niet veel interesse leken te tonen zodat het neerslagtotaal op 0,0 graden bleef steken. De stapelwolken verdwenen naar zonsondergang toe snel uit beeld zodat de bewolking uiteindelijk enkel uit wat condensatiesporen van vliegtuigen bestond. De wind nam vandaag wat gas terug zodat het koudegevoel werd getemperd, maar snelheden tot 29 km/h zijn in deze omstandigheden nog altijd alles behalve gezellig terwijl de windstilte bij zonsondergang een zeer snelle afkoeling op gang bracht. De vorst zal zich komende nacht dan ook niet enkel tot de grond beperken maar ook in de hut licht tot plaatselijk zelfs matig uitpakken.
Erg aangenaam en zonnig lenteweer in het begin van de voormiddag, doch naar de middag toe moesten we steeds meer tekening houden met Stratocumulus en Cumulusbewolking die roet in het eten kwamen gooien. Er bleef echter nog voldoende ruimte over voor de zon waardoor het lentegevoel in stand bleef. De bewolking werd in de loop van de namiddag weer wat bescheidener en verdween uiteindelijk. Enkel op grote hoogte bleven er nog verspreide plukjes Cirrusbewolking over. Er stond bij dit alles een noordelijk briesje met snelheden tot 17,7 km/h terwijl we konden genieten van temperaturen die zich tussen een ijzige 0,7 en aangename 16,5 graden ophielden. Ondanks het tijdelijke optreden van de bewolking rond de middag hebben we het ook vandaag de ganse dag droog kunnen houden.
Bij het aanbreken van de dag hoefden we alvast niet op de zon te rekenen. We lagen immers nog onder de invloed van het koufront zodat de eerste uren van de voormiddag in kletsende regen verliepen. Deze kreeg vervolgens een buiig karakter met een hoogtepunt rond de middag, en daarna kwamen we in de opklaringen achter het front terecht. Droog bleef het zeker niet want de onderkoelde Arctische lucht die nu over malderen stroomt, heeft een hele portie vocht boven de Noordzee opgezogen en dit zorgde in combinatie met de zon voor een aantal flinke buien. Op het eerste zicht leek het westen van het land hiervan gespaard te blijven en bleef het daar beperkt tot forse stapelwolken die enkel in het begin van de namiddag nog een buitje losten. Malderen kwam er echter niet zo goedkoop vanaf en kreeg de ganse namiddag af te rekenen met buien en veel bewolking waardoor de zon er hier nauwelijks aan te pas kwam. Pas tegen de avond werd het wat rustiger op deze locatie en kwamen er wat opklaringen binnengedreven. De oorsprong van de aangevoerde lucht was vandaag duidelijk merkbaar aan de temperaturen die het met 5,2 tot 11,5 graden een stuk minder goed deden van gisteren. De wind was bovendien een stuk krachtiger met snelheden tot 32,2 km/h uit het noord- noordwesten terwijl het neerslagtotaal opliep naar een erg royale 5,2 mm.
De naweeën van het grijze weerbeeld dat ons gisteren plaagde, waren vanmorgen nog merkbaar aan een enigszins nevelige atmosfeer. Het belangrijkste was echter dat de zon weer zichtbaar werd, en we dus meteen weer in een vreugdevolle lentesfeer werden ondergedompeld. De resterende bewolking bestond uit Stratus fractus, en deze ging langzaam over in Cumulus mediocris (mooiweerswolkjes). De temperaturen deden het een beetje minder goed dan we gewend zijn (geworden), maar met 4,1 tot 19,4 graden hebben we zeker niet te klagen. Tijdens de avond losten de stapelwolkjes langzaam op en waren we weer getuige van een in warme kleuren getinte zonsondergang terwijl er nog een paar Stratocumulusveldjes voorbijdreven. Met een west- zuidwestelijk briesje tot 16,1 km/h kunnen we weer van een rustige dag spreken, terwijl het neerslagtotaal van 0,0 mm daar geen afbreuk aan deed.
Een nieuwe storing stond vanochtend reeds aan de deur te bonken waardoor we de dag met veel sluierbewolking moesten aanvatten. Het ging hierbij om Altostratus en Cirrostratus waardoor nog een flets waterzonnetje te zien was, en dit bij minima van 3,3 graden. Veel verder dan dat kwam het echter niet, want de zon bleef steeds zichtbaar en er vielen hooguit wat verdwaalde druppels kort na de middag. De bewolking werd vervolgens dunner en er ontstond wat thermiek zodat er Cumuluswolkjes werden gevormd. Het warmde hierbij op naar 13,2 graden terwijl de wind naar het zuidwesten draaide en snelheden tot 32,2 km/h haalde. Naar de avond toe werd er steeds meer Stratocumulusbewolking aangevoerd, maar de bewolkingsgraad kwam niet meer boven 6/8 uit. De bewolking oogde erg sfeervol bij zonsondergang waarbij er ook golvende Stratocumulus lenticularis zichtbaar was terwijl de resterende dunne Cirrostratus voor een zacht sfeerlicht zorgde. Het koelde slechts langzaam af onder de bewolking in deze rustige en droge avond. Het neerslagtotaal van deze dag viel uiteindelijk te verwaarlozen met 0,0 mm.
Een nieuwe depressie is er vandaag in geslaagd om de Lage Landen te bereiken. Dit zorgde uiteraard voor een betrokken weertype terwijl we terug op zachte minima van 6,8 graden konden rekenen. De grote afwezige was echter de regen want het warmtefrontgedeelte was sterk verzwakt terwijl de bewolking meestal uit dunne Altostratus undulatus bestond die niet in staat was regen voort te brengen. Gelukkig voor de land- en tuibouwsector was het koufrontgedeelte wat actiever en ging het alsnog druppelen in de loop van de namiddag. Soms had de neerslag een vlagerig karakter, op andere momenten was het zo goed als droog maar de hoeveelheden bleven in elk geval beperkt tot een magere 0,0 mm. Ondanks de depressie- activiteit stond er niet zoveel wind en vooral tijdens de late namiddag en avond was het volledig windstil in tegenstelling tot de voormiddag toen het nog vrij onstuimig was met snelheden tot 40,2 km/h uit het zuidwesten. Het voelde, mede door het vocht en de isolerende bewolking, niet zo koud aan al waren de thermische prestaties van onze weergoden overdag erg bedroevend met niet meer dan 13,2 graden in de namiddag. Na zonsondergang trok de regen weg naar het oosten en werd het terug droog met een paar opklaringen.
Opnieuw hebben grijze Stratuswolken zich van Vlaanderen meester gemaakt, en deze keer waren de rollen omgekeerd. Het noorden van Nederland kreeg vandaag immers de zonnigste weerkaarten aan de achterzijde van het polaire front terwijl het in verzwakte (en saaie) vorm boven ons hing. De bewolking zorgde voor isolatie, maar door nachtelijke opklaringen is het nog kunnen afkoelen tot 6,7 graden. De hele dag door bleef het grijs en soms leek er iets motregendruppel- achtigs te vallen, maar de aardbodem bleef er droog bijliggen en het neerslagtotaal bleef opnieuw op 0,0 mm steken. Warmer dan 9,4 graden is het niet geworden en er stond een ijzige noordoostenwind die snelheden tot 25,7 km/h haalde. Op het einde van de namiddag ging de bewolking eventjes over in Stratocumulus met een opklaring van enkele meters doorsnede erin, maar daarmee was alles over deze weersverbetering al gezegd. En op de koop toe was er een kwartier later terug alleen maar grijze Stratus te zien. Dit bleef zo voor het grootste deel van de avond al was er naar middernacht toe weer een neiging tot opklaren merkbaar: een gevaarlijke situatie voor de plantjes aangezien de omgeving overdag nauwelijks warmte kon opnemen om ons 's nachts op temperatuur te houden.
Het was vanochtend erg fris, maar de temperaturen zijn positief gebleven met 2,4 graden en daar zat het sombere Stratus wolkendek dat ondertussen is binnengeschoven voor iets tussen. We zagen het daglicht in kille en grijze omstandigheden terugkeren en een poging om via Stratocumulus terug te keren naar opklaringen mislukte halverwege de voormiddag. Kort daarna begon het opeens te sneeuwen (in Brussel althans) met erg dikke vlokken al bleven de hoeveelheden verwaarloosbaar. Niettemin gaf dit het wintergevoel een extra boost en de brutale noordoostenwind deed er nog een schepje bovenop door de ijskoude, uitdrogende landlucht er met snelheden tot 27,4 km/h overheen te blazen. Warmer dan 5,1 graden werd het niet en op sommige plaatsen werd het de koudste 5 april sinds het begin van de metingen. Tijdens de namiddag veranderde er weinig en niets deed vermoeden dat het in het noorden van Nederland op hetzelfde moment lichtbewolkt tot helder was. Dit waren opklaringen met bestemming Malderen, doch ze waren nog minstens een dagreis van ons verwijderd waardoor we ze vandaag niet meer te zien kregen. We sloten af in grijze en kille omstandigheden waarbij het wolkendek er wellicht zal voor zorgen dat het komende nacht net niet tot vorst komt. De sneeuw die overdag viel was niet meetbaar zodat we met een dagtotaal van 0,0 mm konden afsluiten.
---
Geen Flashback op Weerwoord wegens ziekte, panne of buitenlandse reis? Lees de Flashback nu ook op mijn website! Elke dag automatisch bijgewerkt vanaf 0H01 Belgische tijd, voor alle datums vanaf 1 mei 2004.