Dadat we in november bijna de hele maand wind uit een oostelijke richting hebben gehad zitten we nu weer in de vertrouwde westcirculatie.
Gisteren kwam de vraag ter sprake hoe lang die periodes duren; iemand dacht dat dat vaak 6 weken is.
Ik heb de periodes met westenwind en oostenwind vanaf 1973 in beeld gebracht. Daarbij heb ik van alle windrichtingen de oost/west component bepaald met een sinusfuncie. Noordenwind en zuidenwind zijn neutraal. Het levert het volgende plaatje op:
http://www.logboekweer.nl/Wind/DeBilt_ow.pdf
Eerder had ik zoiets al gedaan voor noordenwind/zuidenwind, zie verdiepingsforum.
Conclusie: er is vooral heel veel grilligheid, er is niet echt te zeggen wat de overwegende duur is van periodes met oosten- of westenwind. Wel een beetje statistiek: in april, mei en oktober is er meer oostenwind dan in de andere maanden. En de hoeveelheid oostenwind in de maanden februari en maart is afgenomen.
De conclusies zijn natuurlijk niet nieuw; de grafische weergave wellicht wel.
De details van het weer krijg je te zien door in de figuur op een maand te klikken. De gegevens van de vier andere KNMI-hoofdstations (Den Helder, Eelde, Vlissingen en Maastricht) krijg je door te klikken op het kaartje rechtsboven.
Edit: merk op dat we relatief weinig westenwind hebben gehad dit jaar. Natuurlijk ook meer dan eens ter sprake geweest op dit forum.
Quote selectie