"In deze tijd van het jaar wil de winter nog wel eens voor zichzelf beginnen. Ogenschijnlijk begint het soms vanuit het niets te vriezen. Je hebt dan de neiging om de kou in eerste instantie te bagatelliseren maar niet zelden blijkt dat de stroperige vrieskou van geen wijken weet: verzachtende weermodellen ten spijt. Bovendien neemt de vorst toe. Ineens lijkt het dan overal te winteren ofwel van Rusland tot in Frankrijk en van Scandinavië tot de Balkan. Het zou mij niets verbazen wanneer we actueel met een vergelijkbaar scenario te maken gaan krijgen.
Echter: ook ik heb uiteraard de wijsheid niet in pacht.
Als aanstichter van het winterweer op de relatief korte termijn fungeert een depressie die morgen, kerstvrijdag, boven het zuidelijk deel van de Britse Eilanden tot ontwikkeling komt en zaterdag via het zuidwesten van ons land of Vlaanderen naar het zuidoosten koerst. Het systeem lift mee op een uitzakkende Groenlandse hoogtetrog met op 500 hPa temperaturen beneden -30º.
Onder invloed van het lagedrukgebied bestaat er zaterdag een grote kans op significante sneeuwval (meer dan 10 centimeter!) en dan met name in het midden en zuiden van het land. Verder een aantrekkende oostenwind en maxima die maar een paar graden boven nul uitkomen. Op zondag nemen de neerslagkansen af, laat de zon zich geregeld zien en blijft het kwik rond het vriespunt steken. Vervolgens trekt in de nacht naar maandag een hogedrukzone doorheen het land. Het koelt dan mogelijk zeer sterk af. In streken met een sneeuwdek zou het wel eens een graad of 10 kunnen gaan vriezen. Wow!"
Quote selectie