Goed te zien is dat het zwaartepunt van de buien zich langs de zuid- en oostgrens van Nederland bevindt. Het landoppervlak warmt bij felle instraling (zoals vandaag) sneller op dan de Noordzee, die in deze tijd van het jaar zo'n beetje op zijn koudst is. Daardoor wordt boven land als eerste de
convectieve temperatuur bereikt. Dit is de temperatuur waarop een luchtpakketje uit zichzelf begint op te stijgen, zonder de aanwezigheid van een 'liftingsmechanisme'.
In de kustprovincies waait momenteel een stevige zuidwestenwind, vanaf de koude Noordzee dus, waardoor de temperatuur daar een stuk lager uitvalt. Hier kan de convectieve temperatuur niet bereikt worden, waardoor hier momenteel geen buien kunnen ontstaan.
De kustprovincies moeten het juist hebben van eventuele kustconvergentie (als liftingsmechanisme), die vooral tijdens de nachtelijke uren aangejaagd wordt. Vaak zie je dan ook dat de buiigheid, die overdag vooral boven het binnenland plaatsvindt, zich 's nachts verplaatst naar de kuststrook.
Quote selectie