Het winterboek kan worden gesloten.

Bericht van: Jaap-Jan (Assendelft) , 24-02-2015 13:30 

Dag allen,

Gisteravond heb ik het laatste reguliere bericht op de site van IJsvereniging Assendelft en mijn Facebookpagina (Jaap-Jan 's weerbericht) geplaatst, waarin ik een overzicht van de winter van 2014-2015 geef. Voor de liefhebbers staat de tekst hieronder.

Groetjes, Jaap-Jan


Winter 2014-2015: wel regelmatig vorst, maar geen echte kou

Over vijf dagen is de meteorologische winter voorbij en begint de lente. Aangezien we gedurende de laatste dagen van deze maand geen winterweer meer hoeven te verwachten, is het tijd om de winter van 2014-2015 in perspectief te zetten en het winterboek te sluiten.

Wat de gemiddelde temperatuur betreft zal de winter aan de zachte kant eindigen. in De Bilt komt het gemiddelde over de drie wintermaanden rond de 4.1 graden uit, terwijl de normaal op 3.4 graden ligt. Vooral december verliep met een gemiddelde temperatuur van 4.8 graden behoorlijk zacht, maar ook januari scoorde met een gemiddelde temperatuur van 4.0 graden boven de norm. De gemiddelde temperatuur van februari zal uiteindelijk rond de normale waarde van 3.3 graden uitkomen. De 'winter' van 2013-2014 verliep met een gemiddelde temperatuur van 6.0 graden aanzienlijk zachter, maar zelfs de 'verlengde herfst van 2013-2014' kwam niet aan het record van 6.6 graden dat de winter van 2006-2007 stevig in handen heeft.

Wat het aantal vorstdagen betreft leverde de voorgaande winter een historische wanprestatie: het kwam in De Bilt slechts in 10 nachten tot vorst op de normale waarnemingshoogte van anderhalve meter. Dit jaar heeft het inmiddels al 35 keer gevroren en er kan de komende dagen nog een vorstdag bijkomen, waardoor de normaal van 38 vorstnachten nog benaderd gaat worden. Veel stelde de vorst meestal niet voor, want het kwam in De Bilt slechts twee keer tot matige vorst. Doordat het kwik overdag veelal tot ruim boven het vriespunt opliep (slechts één ijsdag in De Bilt) bleef het koudegetal op 7.8 punten steken. Slechts vijf winters wisten (sinds 1901!) minder kou te produceren. De landelijk laagste temperatuur van -9.1 graden werd op 28 december boven een vers sneeuwdek in Woensdrecht (nabij Bergen op Zoom) gemeten. Bij ons in de omgeving was de -8.8 die op 23 januari in Wijk aan Zee werd gemeten de laagste temperatuur van deze winter.

Van serieus winterweer is eigenlijk geen sprake geweest. We hebben wel wat koudere periodes en nu en dan wat (natte) sneeuwval gehad, maar langer dan een paar dagen duurde dat niet. Toch was deze winter veel meer een winter dan die van vorig jaar. Zo heb ik vorig jaar geen moment ijs op de sloten gezien en is dat dit jaar meerdere malen het geval geweest. Zelfs de Delft heeft twee of drie keer vrijwel helemaal dicht gelegen. Ook heb ik menige ochtend mijn autoruiten moeten krabben en zijn de strooidiensten regelmatig uitgerukt. Voor de mooiste winterdag moest ik op zondag 28 december naar de Utrechtse Heuvelrug rijden om door de prachtig besneeuwde Kaapse Bossen te wandelen.

Ondanks de winterse lichtpuntje stelde ook deze winter feitelijk weer bar weinig voor. Van krachtige noordelijke hogedruk is geen moment sprake geweest, waardoor de stroming niet langdurig in de (noord)oosthoek terecht kwam. Zeker in december en januari was de westcirculatie sterk aanwezig, met als gevolg veelal zacht, wisselvallig en winderig weer. Pas vanaf eind januari verzwakte de westcirculatie wat, waarna het dankzij hogedruk boven West-Europa een drietal weken vrij rustig en wat kouder weer was. Een overgang naar echt winterweer zat er echter geen moment in, door het ontbreken van een krachtig blokkerend hoog boven de noordelijke Atlantische Oceaan of Scandinavië.

Voor deze winter is dit mijn laatste reguliere bericht. Tot half november zal ik op deze plek zo nu en dan iets plaatsen als het weer daar aanleiding toe geeft. Na twee beroerde winter voor de liefhebbers van sneeuw en ijs, wordt het weer eens tijd voor een wat koudere winter. Hopelijk biedt de winter van 2015-2016 ons eindelijk weer eens wat schaatsplezier. Het interessante van het weer is echter dat het in grote lijnen onvoorspelbaar blijft en dat er geen garanties zijn. We gaan het zien vanaf november! Op naar hopelijk een mooi voorjaar en dito zomer!
Zie mijn Facebookpagina 'Jaap-Jan's Weerbericht' of www.ijsvereniging.nl!

Het winterboek kan worden gesloten.   ( 1284)
Jaap-Jan (Assendelft) -- 24-02-2015 13:30
Poef !!   ( 463)
Hans (Voorhout) -- 24-02-2015 14:40
Wanneer is dat boek open geweest..?   ( 377)
Stefan (Hellevoetsluis) -- 24-02-2015 15:37
Re : Wanneer is dat boek open geweest..?   ( 275)
Hans (Voorhout) -- 24-02-2015 16:07
Ik vond het anders koud genoeg deze winter.   ( 275)
Steph. (Haarlem) ( 4m) -- 24-02-2015 16:20
.En niet/nooit nat geregend 🙂   ( 135)
Anne (Hoogkerk) -- 24-02-2015 18:37