Jaaroverzicht (stormchase) weerfoto's 2015

Bericht van: Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) , 31-12-2015 11:01 

Goedemorgen,

Nu 2015 bijna op z'n einde is, wordt het tijd om terug te blikken. 2015 was een opmerkelijk weerjaar in allerlei opzicht. Een tegenvallende winter in 2014/2015, een hittegolf en zware zomerstorm in juli, een onweersrijke augustusmaand en een uitzonderlijk zachte decembermaand.

Ook afgelopen jaar weer vele kilometers gemaakt om de verschillende weertypen vast te leggen. Het liefst natuurlijk onweersbuien, maar dat viel in Nederland niet altijd mee. Daarom meerdere keren de grens over gestoken om de meest zware buien te onderscheppen. Augustus vormde een uitzondering, op meerdere dagen kwam het tot onweer met de grote finale op 29 en 30 augustus.

Een overzicht:

5 mei, Bevrijdingsdag

Einde van de ochtend trokken enkele pittige onweersbuien van zuidwest naar noordoost. Het dynamische weertype met een krachtige straalstroom boven ons hoofd zorgde ervoor dat enkele buien supercell-eigenschappen vertoonden. Onderstaande foto is genomen vanuit Malden (bij Nijmegen).



4 juli, hittegolf

Op 4 juli kon Nederland er weer een hittegolf bijschrijven. Na een periode van warm en stabiel weer nam op het einde van de periode de onstabiliteit in de lucht zichtbaar toe.







5 juli, onweer

De hitte werd niet zonder slag of stoot verdreven. Vooral in Duitsland ontwikkelden zich spectaculaire buien van het type supercell. In Nederland trokken enkele onweersbuien over de oostelijke en zuidoostelijke helft. Ook in het uiterste westen van Zeeland kwam het tot onweer met een shelfcloud bij de tour finish op Neeltje Jans. Onderstaande foto's zijn vanuit Boxmeer genomen van een naderende onweersbui.





7 juli, supercells in Duitsland

Daar ik 5 juli een kans liet liggen om supercells vast te leggen in Duitsland, besloten om op 7 juli met een team stormchasers (Gijs en Michel) richting Duitsland te rijden in een poging om een supercell te onderscheppen. Dankzij goed teamwork slaagden we daar uiteindelijk in, en waren we oa getuigen van een prachtige splitcell en hadden we schittetrend uitzicht op enkele supercells die huishielden in de omgeving van Worms.

























29 juli, supercell nabij Verona (Italie)

Eind juli vertrok ik voor een roadtrip door Zuid-Europa. Oa met bestemmingen Oostenrijk, Italie en Kroatie. Daarbij was ook wat speelruimte om buien te achtervolgen en vast te leggen. Noord-Italie bleek in die periode een gunstige plek voor zware onweersbuien (grofweg het gebied aan de zuidkant van het Gardameer richting Verona). Onderstaande foto's nam ik van een supercell met op het laatste plaatje een zonsondergang boven het Gardameer.













Mijn roadtrip sloot ik af in Duitsland waar ik nog enkele warmte onweders kon vastleggen met als afsluiting een mooie zonsondergang.













13 augustus, shelfcloud en blikseminslag

In de avond van 13 augustus naderde er vanuit het zuiden een imposante shelfcloud. Vanaf de Oosterschelde had ik er prachtig zicht op. In Tilburg aangekomen nog een nabije inslag kunnen vastleggen.







24 augustus, dynamische buien

De dag van de tornado in Noord-Holland. Ook elders in Nederland trokken pittige regen- en onweersbuien over waarbij enkele buien dynamische kenmerken hadden. Onderstaande foto's nam ik in de buurt van Vlijmen.





26 augustus, koufrontpassage met onweer

Op 26 augustus naderde een koufront de Nederlandse kust met daarop enkele embedded onweersbuien. De doorkomst van het kf met zonsondergang zorgde voor een prachtig kleuren schouwspel.









29 en 30 augustus, zwaar onweer

Het stormchase seizoen in Nederland kende een spektakelstuk aan het einde. Op 29 en 30 augustus kwam het vooral in Zuidwest- en Midden Nederland tot onweer. In de nacht van 29 op 30 augustus trokken er al enkele supercells door Zeeland (1e foto). Op 30 augustus kwam het op uitgebreidere schaal tot onweer en werden tenminste 4 a 5 buien van het type supercell waargenomen.













Een speciaal woord van dank aan Frank de Groot en Meteo Group voor het organiseren en prachtige programma van de weerwoorddag 2015. Hulde!

Bedankt voor het kijken. Op naar een gezond en bijzonder weerjaar 2016!




twitter.com/PaulBegijn - Natuurmonumenten - Zuidwestelijke Delta

Jaaroverzicht (stormchase) weerfoto's 2015   ( 699)
Paul ('s-Hertogenbosch/Terneuzen) -- 31-12-2015 11:01
  Om stil van te worden, zo mooi!  
Roel(Steenwijk) -- 31-12-2015 10:50
  Re : Mooi! En nu zien wat 2016 zal brengen.  
Hans (Eindhoven) ( 17m) -- 31-12-2015 10:53
  Re :Mooi !!!! 🙂  
Sytse(Terschelling) -- 31-12-2015 11:23
  Prachtig overbuur 🙂. Deze is mijn favoriet!  
Wouter (Heist aan zee) ( 1m) -- 31-12-2015 11:58
Re : Jaaroverzicht (stormchase) weerfoto's 2015   ( 66)
Anthony [Tilburg] -- 31-12-2015 12:10