Een hogedrukgebied boven de Azoren stuurt een uitloper het Europese continent op. Deze groeit uit tot een krachtig bolwerk en ligt tijdens de Hemelvaart met de as boven het Oostzeegebied. Daar blijft het geruime tijd liggen en krijgt in het weekend versterking vanaf Groenland/IJsland. Depressies zien we voor de kust van het Iberisch Schiereiland en deze strekken zich uit tot over de Britse Eilanden en een groot deel van het Middellandse Zeegebied. Voor ons land betekent deze setting dat er steeds warmere lucht wordt aangevoerd waarbij storingen op afstand worden gehouden en de zon vrij spel krijgt. Niets kan een zomerse episode nog in de weg staan en het kwik maakt een sprong die we niet bepaalt lichtzinnig kunnen noemen. Vanaf vrijdag kan het op een enkele plek zelfs 25 graden worden!
De verwachting: vandaag de meeste zon in het westen en de kustgebieden. In het binnenland komen stapelwolken voor. Het blijft droog bij een matige wind uit het westen tot noordwesten, 3/4 Bft en het wordt 13/14 graden. Komende avond en nacht is het helder en koelt het af naar 3 graden in het westen tot 1 landinwaarts en dus vorst aan de grond.
Morgen begint de dag fris maar met veel zon. In de loop van de dag ontstaan stapelwolken, de meeste wellicht in het westen en zuiden van het land. Neerslag valt er niet en met 14/15 graden wordt het alweer wat warmer. Extra vriendelijk voelt het aan door de grotendeels afwezigheid van wind, deze is overwegend zwak, rond 2 Bft en komt uit verschillende richtingen.
Hemelvaart- en bevrijdingsdag zien er zonovergoten uit. Mocht er een stapelwolk ontstaan zal dit een kleine platte zijn. Daarbij is het rustig weer, de wind uit het oosten tot zuidoosten is niet meer dan zwak, hooguit matig, 2/3 Bft en het wordt ongeveer 18 graden. Lente op zijn best.
Vrijdag is het opnieuw uitgesproken zonnig en wordt er nog veel warmere lucht aangevoerd, het wordt 22/23 graden. Wel steekt de wind uit het oosten tot zuidoosten op en wordt matig, 4 Bft. Bij open gebieden af en toe vrij krachtig, windkracht 5.
Het kan niet op. Zaterdag komt er nog een schepje bovenop. Wederom is het zonovergoten en het kwik loopt nog verder op, 23/24 graden gemiddeld, in het zuiden zou ergens de zomerse 25 graden aangetikt kunnen worden. De wind doet het een fractie kalmer aan dan op de zaterdag en komt uit het oosten tot zuidoosten, 3/4 Bft.
Zondag krijgt het warme lenteweer een vervolg. Ook dan heel veel zon, misschien een paar wolkenvelden later op de dag in het zuiden en het wordt 22/24 graden. Wel veert de oostenwind weer op en wordt matig tot vrij krachtig. Dat is dan weer een feest voor de geoefende watersporter.
Maandag zet dit weertype, wat doet denken aan de Canarische Eilanden, zich voort. Ook dan veel wind en zon met kwikstanden die mogelijk zelfs rond de 25 graden uitkomen.
Quote selectie