Weten we dat ook weer Ton
Zo gaat dat in het nieuwe klimaat. Wat we nu als extreem ervaren was dat in het verleden kennelijk niet. Ik heb in het verleden al eens laten zien dat het klimaat van mei en juni aardig is opgewarmd. Ik heb nu even niet de grafieken bij de hand, maar het betreft zeker meer dan een graad sinds het midden van de 20-ste eeuw.
Bij juni valt dan weer op dat de opwarming in de jaren 90 sterk achterbleef. Inmiddels is dat ingelopen.
Zo'n hele graad kan wel iets uitmaken voor het optreden van extremen. Dat zien we nu weer terug: al die koudere pinksterdagen liggen in de eerste helft van de 20-ste eeuw. En dan zijn er bovendien ongetwijfeld pinksterdagen geweest die nog iets later vielen.
In onderstaand tabel (gedestilleerd uit het grafiekje van weeronline) zie je dat de top drie toch in het midden van mei liggen, rond de ijsheiligen. Opvallend toch die koude pinksteren in juni. Nog kouder dus dan nu op 15 en 16 mei.
Als we bij alle waarden van vroeger 1 graad optellen vanwege de opwarming, dan blijven als kouder/even koud alleen over:
1940: no 1 op 12 mei met Txg=12,7
ex equo:
1902 en 2016 met 12,9
resp op 18 en 15 mei.
Toch de ijsheiligen.
Groet,
Cees
Quote selectie