Hitte onderweg naar ons land

Bericht van: Johan Kamphuis (Zuidhorn) , 22-08-2016 10:23 

Zomer! Nee, vandaag nog niet maar vanaf morgen wordt ons land onder gedompeld in voluit hoog zomerse sferen. De zon gaat schijnen en het kwik schiet omhoog. Al te veel tijd om te wennen krijgen we niet. Woensdag is het in het zuiden al tropisch en donderdag volgt heel het land. Het hogedrukgebied dat verantwoordelijk is voor de hitte trekt daarna langzaam vanuit Duitsland/Polen naar het oosten weg en druppelt er wat minder hete lucht ons land binnen waardoor de scherpste randjes van de hitte af gaan. Het noorden en westen gaan dan terug naar 24/25 graden, maar in het zuiden kan het tot en met het zaterdag tropisch warm blijven. Deze temperatuurdaling zet na het weekend zeer waarschijnlijk verder door.

De verwachting: op de grens met aanstormende warme dan wel hete lucht trekt vandaag een warmtefront over het land. Het is bewolkt en er valt af en toe lichte regen of motregen. Vanmiddag begint het in het zuidwesten langzaam op te klaren en wordt het droog. Deze opklaringen trekken gestaag naar het noordoosten maar zullen het uiterste noorden niet bereiken. Daar blijft het de hele dag grijs met soms wat lichte regen. Het wordt 19 graden in Groningen tot 23 in Limburg. De wind uit het zuidwesten is overwegend matig, kracht 3/4. Komende nacht winnen wolken vanuit het noorden weer wat terrein in zuidelijke richting. Het koelt af tot omstreeks 15 graden.

Morgen zorgt een hogedrukgebied boven Duitsland voor de aanvoer van zeer warme lucht. Het wordt 25 graden in het noorden tot plaatselijk 27 zuidelijk van de grote rivieren en is het zomer. Daarbij is het in een groot deel van het land zonovergoten maar heeft het noorden eerst te maken met een aantal wolkenvelden. Er waait een zwakke wind, eerst uit het westen, in de loop van de dag draaiend naar het oosten. In de nacht minima rond 16 graden.

Woensdag is het hoog opgeschoven tot aan de Poolse grens. Er wordt droge en nog warmere lucht aangevoerd. Het kwik loopt op naar 27/28 graden in het noorden tot 30/32 graden plaatselijk in het zuiden. De wind is slechts zwak, hooguit matig en komt uit het zuidoosten. In de nacht 18 of 19 graden en dat zijn geen fijne slaaptemperaturen.

De hitte houdt nog even aan. Donderdag komt er zelfs nog een tandje bij wanneer het hoog zich naar Polen verplaatst en de luchtdruk boven Frankrijk en het Middellandse Zeegebied daalt. De aangevoerde lucht heeft als brongebied het noorden van Afrika en dat zegt natuurlijk genoeg. Op meer plaatsen wordt het tropisch met gemiddelden van 29/30 in het noorden tot 32/33 graden in het zuiden. Daarbij is het zonovergoten en waait het nauwelijks. De nacht is weer wat warmer met nu 19/20 graden.

Vrijdag komen we onder invloed van een ruggetje van hogedruk op de Noordzee en stroomt gaandeweg de dag wat minder hete lucht over het land uit en wordt het van noordwest naar zuidoost 25/30 graden. Een passerend zwak front zal waarschijnlijk geen buien produceren en het blijft vrij zonnig. De wind draait naar het noordwesten maar is niet meer dan zwak, rond kracht 2. In de nacht 15/17 graden en daarmee is het iets minder plakkerig.

Zaterdag zien we hogedruk noordelijk van ons land en een thermische depressie boven Frankrijk. In het hele land is het vrij zonnig maar er zijn temperatuursverschillen. Een stevige oosten tot noordoostenwind houdt het kwik in het noorden op 25 graden en heeft de Noordzee invloed. Zuidelijk van de grote rivieren wordt het altijd nog tropisch, rond 30/32 graden. Daar komt de lucht zonder al te grote omwegen uit het hete Frankrijk. In de avond en nacht kans op een regen- of onweersbui wanneer het Franse thermische laagje over of vlak langs ons land trekt.

Zondag zijn de scherpste kantjes dan wel van de hitte af, maar het blijft evenwel zeer warm en broeierig. Het wordt van noordwest naar zuidoost 24/28 graden. Er zijn perioden met zon, er is bewolking en in de loop van de dag kans op een regen- of onweersbui.

Na het weekend heeft het er alle schijn van dat het kwik nog een stapje of misschien wel een stap terug zal doen en dat de kans op een bui verder toeneemt.

Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag

Zaterdag

Weerbeeld: Weer plaatje Weer plaatje Weer plaatje Weer plaatje Weer plaatje
Minimum temperatuur: 15° 16° 16° 19° 16°
Maximumtemperatuur: 26° 29° 31° 27° 28°
Zonpercentage/kans op: 80 90 90 80 70
Neerslagpercentage/kans op: 10 10 10 20 40
Wind: VAR 2-3 ZO 2-3 ZO 1-2 NW 1-3 O-NO 2-4

Hitte onderweg naar ons land   ( 941)
Johan Kamphuis (Zuidhorn) -- 22-08-2016 10:23