Flashback: 27 september 2004 - 2016

Bericht van: Hendrik (Londerzeel-B) , 27-09-2016 19:57 



Maandag, 27 september 2004

Voor de verandering kregen we vandaag eens een sombere herfstdag te verwerken waarbij de zon maar nauwelijks aan bod kwam en lage wolken het hoge woord voerden. Nu en dan was er zelfs wat motregen bij, maar het neerslagtotaal bleef beperkt tot 0,2 mm. Gelukkig waren er ook positieve zaken aan het weer: de wind die de voorbije week nadrukkelijk aanwezig was deed het vandaag een stuk kalmer aan met hooguit 18 km/h terwijl de temperaturen ook een stuk zachter waren met waarden tussen 13,9 en 18,2 graden. In de late namiddag werd het wolkendek wat dunner en waren er hier en daar sukken blauw te zien zodat het heel tijdelijk best nog te genieten viel. De komende nacht zal het wolkendek dat ondertussen weer dikker wordt ons warm houden, de komende dagen ziet het ernaar uit dat het rustig herfstweer zal blijven met veel bewolking, zachte temperaturen en nu en dan een schaarse opklaring.

Dinsdag, 27 september 2005



(Thailand) Na de rustige nachtvlucht vanuit Bangkok bleek het stralend weer te zijn in Parijs zodat we de zon zonder al teveel concurentie konden zien opkomen. Een lang leven was dit mooie nazomerweer echter niet beschoren want vanuit het westen is een koufront dichterbijgekomen en deze heeft reeds heel wat hoge en middelhoge bewolking tevoorschijngetoverd aan de westelijke hemel, iets wat aanvankelijk mooie ochtendluchten opleverde in combinatie met het zachte licht van de opkomende zon, en tevens wat optische verschijnselen met zich meebracht zoals bijzonnen en prachtige irisaties. Hier en daar waren zelfs de eerder zeldzame punch hole - clouds te zien zij het dat ze niet zo mooi ontwikkeld waren als degenen die half juni de revue passeerden. Toen de wolkenband verder opschoof en de fraaie ochtendhemel omtoverde in een grauwe massa was de pret er al snel af en kregen we regen te verwerken bij temperaturen die een stuk minder waren in vergelijking met Thailand de voorbije week en zelfs België dat tijdens deze periode nog aangenaam nazomerweer heeft gekend met temperaturen die bijna dagelijks de 20 graden haalden met uitschieters tot 24 graden. Maar vandaag was het dus maar 17,6 graden al was de ochtend nog redelijk zacht voor Belgische normen met 13,3 graden. De regenzone wist er 2,4 mm uit te persen aan een tempo dat stukken lager was dan de Thaise onweders maar door de lage temperaturen en de sterke zuidwestenwind tot 30,6 km/h zeker niet onopgemerkt voorbijging. De wolkenband evacueerde nog net op tijd in oostelijke richting om ons middels de eerste opklaringen in het westen nog een erg fraaie zonsondergang te gunnen. De opklaringen bleven voor de rest van de avond in de meerderheid waardoor het echter vrij snel afkoelt.

Woensdag, 27 september 2006



Wie er vroeg genoeg bij was kon tijdens de ochtendlijke uurtjes nog een heldere hemel en een erg fraaie zonsopgang aanschouwen. De anderen bleven echter beter liggen tot na de middag want een dichte mistlaag ontwikkelde zich in een mum van tijd waardoor de veelbelovende nazomerlucht herschapen werd in een troosteloze herfstachtige variant. Deze nam zowat de ganse voormiddag in beslag alvorens ze door een schuchter waterzonnetje onder begeleiding van een opstekende zuidwestelijke bries tot 20,9 km/h langzaam maar zeker werd doorbroken. Het was al een flink eind in de namiddag toen de laaghangende troep grotendeels was opgelost en in plaats daarvan kregen we een mengelmoes van hoge sluierwolkjes en stapelwolken te zien waarvan het kwik kon profiteren om op te klimmen van 9,9 naar 21,1 graden. Toen de thermiek later op de avond afzwakte, moest ook de stapelbewolking eraan geloven, maar vanuit het westen kwam steeds meer hoge en middelhoge bewolking (voornamelijk Altostratus translucidus) opzetten waardoor we de dag alnog onder een bijna betrokken hemel moesten afsluiten. De avondlijke afkoeling werd er echter flink door geremd terwijl we tevens gespaard bleven van neerslag: zowel 's avonds als overdag.

Donderdag, 27 september 2007



Heel vroeg in de ochtend (we spreken dan over 6H en vroeger) hing er een heel aparte sfeer toen zich een lichte nevel had gevormd met daarboven laagangende Stratuswolken waar de maan met tussenpozen doorscheen. Het zorgde voor bizarre lichteffekten en dus een sfeervolle start van de nieuwe werkdag, maar de Stratusbewolking breidde zich snel uit en we zagen het daglicht terugkeren in een sombere grijze hemel die voor een groot deel van de voormiddag het weersbeeld bepaalde. Wel bleef het droog en de vele wolken zorgden ervoor dat het vanochtend niet zo koud was ondanks de snelle afkoeling die zich gisterenavond inzette. De minimumtemperaturen bereikten uiteindelijk 9,4 graden. Dat dit weertype nog meeviel zou ook tegen de middag blijken toen de Stratusbewolking niet opgewassen bleek te zijn tegen de middagzon en geleidelijk dunner werd. Er ontvouwde zich een melkachtige met Cirrostratus en Cumuluswolken bedekte hemel waarvan die eerste afkomstig is van een zeer aktieve depressie die net ten zuiden van ons doortrekt en zo dadelijk een belangrijke rol voor ons zou gaan spelen. Tussen de stapelwolken door kregen we weer geregeld de zon te zien en dit zorgde voor een aangenaam weerstype waarbij de temperatuur verder kon oplopen naar maxima van 17,8 graden. Later kwam vanuit het zuidoosten dichte Altostratusbewolking aanzetten en volgens de radarbeelden werd de zuidoostelijke helft van België reeds door matige regenval verzwolgen. De regen deed verwoede pogingen om verder door te stoten naar Malderen (en zo mogelijk nog verder) maar slaagde er niet in om verder dan Brussel te geraken waar het enige tijd lichtjes ging regenen. Later in de namiddag en avond trok de regenzone parallel met de stroming naar het zuidwesten waardoor de neerslaggrens quazi stationair bleef ter hoogte van Brussel. De wolken en de wind konden echter verder doordringen waardoor de avond werd gekenmerkt door een guur en winderig weertype (tot 27,4 km/h uit het noorden omstreeks 18H maar ondertussen nog verder aanzwellend). De laatste zonnestralen konden nog net onder de wolken doorglippen waardoor het Malderse luchtruim gedurende een tweetal minuten vuurrood kleurde, maar daarna werd het terug even somber en onaangenaam als ervoor. Hoever de regenzone nog zal oprukken de komende uren is giswerk, maar het lijkt erop dat ook Malderen deze nacht nog aan regen en buien zal ten prooi vallen. Met wat geluk kunnen we het tot middernacht nog bij het huidige neerslagtotaal van 0,0 mm houden.

Zaterdag, 27 september 2008



Opnieuw konden we genieten van quazi heldere luchten en bijhorende zonneschijn, nadat we in de met verspreide nevel- en mistbankjes omzoomde ochtend minima van 3,8 graden hadden opgetekend. Ondanks deze erg frisse temperaturen, warmde het overdag snel op en halverwege de namiddag kwamen we alweer uit op een aangename 21,8 graden. Hierbij werden tijdelijk wat kleine stapelwolkjes (Cumulus humilis) gevormd, maar deze waren geen lang leven beschoren waardoor het binnen de korste keren weer helemaal helder was. De atmosfeer maakte een nogal relaxe induk doordat de wind het erg bescheiden hield met maximaal 9,7 km/h uit het noordoosten. De avond stond dan weer in het teken van een flinke afkoeling die in de rustige en bijna windstille atmosfeer weer voor erg lage minima zou kunnen zorgden morgenvroeg. Niettemin bestaat er kans dat laaghangende wolkenvelden de afkoeling gaan afremmen doordat er na zonsondergang weer opvallend veel nevel werd gevormd die zich steeds verder is gaan uitbreiden. Veel neerslag konden we van deze dag niet verwachten waardoor we opnieuw 0,0 mm moeten optekenen.

Zondag, 27 september 2009



Net als gisteren werd er vanmorgen weer royaal omgesprongen met nevel en plaatselijke mist, terwijl de temperaturen op 5,9 graden zijn uitgekomen. Het ochtendgrijs werd door de zon al snel onder handen genomen, maar er bleef opnieuw een nevelige waas hangen die voor erg slechte zichtbaarheden zorgde. Het zachte herfstlicht in de heiige atmosfeer was voor veel natuurfotografen echter een geschenk uit de hemel, net als de temperaturen die opliepen naar een erg comfortabele 23,7 graden. De wind zocht hierbij het noordwesten op maar was nauwelijks voelbaar met hooguit 12,9 km/h. Ook tijdens de namiddag was er geen bewolking zichtbaar op een paar condensatiestreepjes en wazig zichtbare thermiekbellen na. Tijdens de avond koelde het slechts langzaam af waardoor de teleurstelling na het aflezen van het neerslagtotaal van 0,0 mm enigszins verzacht werd.

Maandag, 27 september 2010



De bewolking is afgelopen nacht weer wat dunner geworden zodat we de dag aanvatten onder verspreide Altocumulusbanken waartussen stapelwolkjes werden gevormd. De zon stak behoorlijk tijdens de opklaringen, maar dat zou snel veranderen want tijdens de rit naar Tokyo zagen we het weer zienderogen verslechteren. Het begon ter hoogte van Nagoya waar de hemel in het noorden werd bedekt met dreigende Stratocumulus castellanus bewolking. Daarboven verscheen Altostratusbewolking terwijl er in de onderste luchtlagen Stratusbewolking werd aangevoerd, en uit de steeds dikker wordende wolkenmix ging het bij het naderen van Tokyo lichtjes motregenen. De motregen had een enigszins buiig karakter en werd afgewisseld met lichte regen of een droge tussenpauze. De neerslag werd 's avonds langzaam maar zeker intenser, een proces dat zich ook 's nachts verderzette zodat we de dag in kletsnatte omstandigheden afsloten.

Dinsdag, 27 september 2011



Het was vanochtend opnieuw tamelijk fris in verhouding tot de grote hitte die we overdag kenden. De minima zijn uitgekomen op 11,4 graden en het was helder met enkel wat sluierwolkjes en in het noorden een band van Stratus fractus. Net toen we dachten dat we aan de sombere troep ontsnapt waren en alles voor Nederland was, werden er plots Stratus fractus wolken gevormd en voor we het wisten werden we ook door het grijze herfstspook opgeslokt. Gelukkig was het ondanks de grijze hemel erg warm bij temperaturen die rond 20 graden schommelden en stond er nauwelijks wind met hooguit 9,7 km/h uit het noordwesten. Tijdens de namiddag loste de Stratusbewolking weer op om plaats te maken voor Stratus fractus die vervolgens overging in een hybridevorm tussen Stratus fractus en Cumulus mediocris. Het warmde verbazingwekkend snel op en de maxima kwamen uit op een ronduit zomerse 24,9 graden. De wolkenflarden losten tegen zonsondergang grotendeels op waarna het weer flink afkoelde al was het iets minder fris dan de voorbije avonden. Het werd ook een beetje nevelig terwijl er reeds voor middernacht op grote schaal dauw werd gevormd op alles wat met de buitenlucht in contact kwam.

Donderdag, 27 september 2012



Omstreeks 5H 's ochtends waren er nog brede opklaringen bij minima van 9,9 graden. Doch plots verscheen er Cumulus en Stratus fractus bewolking die zich in een mum van tijd over het ganse luchtruim uitbreidde. Voor we enig idee hadden wat er gebeurde regende het, en deze neerslag had een sterk buiig karakter. De bewolking die erbij hoorde was zeker niet somber of egaal, want zodra het licht was keken we aan tegen enorme stapelwolken, mammatusluchten en scherp begrensde neerslagzuilen die onder de grootste stapelwolken ontstonden. De bewolkingsgraad bedroeg aanvankelijk 8/8 maar uiteindelijk ontstonden er opklaringen en kwam de zon erdoor. Nu kwamen de majestueuze stapelwolken pas echt tot hun recht en konden de fotografen en actief weerliefhebbers onder ons urenlang genieten van de meest tot de verbeelding sprekende wolkenlandschappen. Daar tegenover stonden echter lage temperaturen die het voor bekeken hielden bij 18,3 graden terwijl er op sommige momenten een gure zuidwestenwind stond die snelheden tot 25,7 km/h haalde. Naar de avond toe kwam er meer vocht in de hogere luchtlagen waardoor de kleuren minder transparant werden en de pure schoonheid van de buienluchten eruit ging. Toch was het nog iets te vroeg om de camera's weer aan de kapstok te hangen want we hadden nog een mooie zonsondergang tegoed die door het eerdergenoemde vocht vuurrood kleurde. De buien werden steeds minder intens door warmte advectie op grote hoogte (stabilisatie) en het laatste exemplaar bracht omstreeks 19H30 nog wat lichte regenval. Daarna was het een komen en gaan van stapelwolken, rafelige Stratus fractus wolken en een weinig Stratocumulus zodat de bijna volle maan zich daarboven niet eenzaam hoefde te voelen. Het koelde weer flink af maar het was tamelijk rustig en droog toen we het dagtotaal van 2,8 mm konden optekenen.

Vrijdag, 27 september 2013



Het was vanochtend even schrikken toen het kwik naar een koude 6,4 graden bleek weggekwijnd te zijn. In het oosten van Nederland kwam het zelfs tot lichte grondvorst en daar zaten de brede opklaringen in combinatie met de van oorsprong polaire lucht natuurlijk voor iets tussen. Kort voor zonsopgang werd er opeens massaal mist gevormd waardoor het zicht onderandere in Brussel beperkt was tot enkele tientallen meters. Boven de mistlaag werd er ook Stratusbewolking gevormd waardoor het een erg grijze en sombere bedoening werd aan het begin van de dag. De mist en laaghangende bewolking hadden in tegenstelling tot de voorbije dagen bijzonder veel moeite om op te trekken waardoor het tot de middag duurde voordat we terug een blauwe waas te zien kregen. De zon kwam er toen weer voorzichtig door en na de middag schakelden we dan opver op mooi nazomerweer waarin de zon nog flink wat warmte gaf en het opwarmde tot 18,6 graden. De resterende bewolking bestond uit enkele condensatiesporen, Cirrus en een paar laaghangende wolkenflarden. De wind draaide hierbij naar noordoostelijke richtingen en wakkerde een beetje aan zonder dat het echter tot vlagerige toestanden kwam. Later op de avond trad er weer windstilte in en begon het snel af te koelen in de heldere, polaire lucht. We sloten opnieuw af met een neerslagtotaal van 0,0 mm.

Zaterdag, 27 september 2014



Het was vanochtend nevelig en grijs, maar wel veel zachter dan je bij dit weer zou verwachten. De minima van 14,5 graden werden al vroeg bereikt want er stroomde subtropische lucht binnen. Er ontstonden opklaringen in de loop van de voormiddag maar de resterende Stratus fractus bewolking ontwikkelde zich tot flinke stapelwolken waardoor het er soms dreigend ging uitzien. Maar toch bleef het droog in Malderen. Het werd wel overwegend grijs en het bleef nevelig wat ook wel kon verwacht worden in een bijna windstille atmosfeer waarin slechts af en toe een zwak zuchtje uit oost- zuidoostelijke richting voelbaar was. Toch werd het nog 22,4 graden. Tegen zonsondergang loste de bewolking op waardoor we deze dag dan toch helder afsloten. Ondanks deze opklaringen koelde het nauwelijks af en beleefden we een erg zachte avond waarin we het dagtotaal van 0,0 mm optekenden

.

Zondag, 27 september 2015 Tijdens de nacht is er een schrale noordoostenwind opgestoken die ervoor zorgde dat er deze keer geen nevel of mist werd gevormd. Koud was het echter wel, met minima van 6,6 graden. In het Nederlandse Twente was de eerste grondvorst van het seizoen ook al een feit. In de zon was het heerlijk toeven maar in de schaduw liet de koude wind flink van zich voelen. De schaduw vermijden lukte niet altijd want tegen de middag waren de stapelwolken er weer die zich net als gisteren gedeeltelijk uitspreidden tot Stratocumulus. Warmer dan 19,3 graden werd het niet. Tegen de avond losten de stapelwolken op en viel de koude wind grotendeels weg. Er volgde een fraaie zonsondergang met oranjeachtige tinten ondanks het ontbreken van bewolking, in tegenstelling tot gisteren was er trouwens ook geen sluierbewolking. Op een of andere manier deden de kleuren en de sfeer bij zonsondergang aan een avond in de winter denken, maar misschien kwam het gewoon door de snelle afkoeling. We sloten af met een neerslagtotaal van 0,0 mm.






Geen Flashback op Weerwoord wegens ziekte, panne of buitenlandse reis? Lees de Flashback nu ook op mijn website! Elke dag automatisch bijgewerkt vanaf 0H01 Belgische tijd, voor alle datums vanaf 1 mei 2004.








Lees mijn Flashbacks ook op https://weerdagboek.blogspot.com en krijg toegang tot mijn recentste verslagjes, voorzien van sfeerbeelden en wolkenfoto's

Flashback: 27 september 2004 - 2016   ( 102)
Hendrik (Londerzeel-B) ( 7m) -- 27-09-2016 19:57
Webcams in buurt van Londerzeel   ( 119)
Hendrik (Londerzeel-B) ( 7m) -- 27-09-2016 20:02