Jaja, de dagen worden korter, op de pool valt de duisternis in: tijd voor de stratosfeer
Ook dit jaar koelt de lucht boven de pool af vanwege het ontbreken van zonlicht en daardoor onstaat een grote "wervel" rondom de pool in de stratosfeer (vanaf grofweg een km of 12 hoog). Voorlopig verloopt dat afkoelen redelijk normaal.
De meeste monitoring van de stratosfeer start pas echt op 1 november (Freie Universität Berlin, bijvoorbeeld) omdat het seizoen dan echt begint. Ook netweather is nog niet online (volgens mij doet Matt Hugo daar dit jaar de verwachting en ik denk dat hij het eea nog wil afwachten; La Nina).
Wat we wel al zien, en dat is vrij opvallend is een eerste "aanval" op de vortex in het UGKB. GFS berekent al een aantal runs een milde opwarming boven Oost-Rusland/Alaska. Een ontwikkeling die we (met 2009-10 in het achterhoofd) in de gaten moeten houden. Ook in de troposferisch minder interessante run van deze nacht is dit terug te vinden. Het is dus niet geheel afhankelijk van de extreme blokkade die oa. EC gisteravond berekende.
Op 10 hpa
Het patroon is wat duidelijker nog op 30 hpa
Quote selectie