Gelukkig, na de sombere grijze toestanden van gisteren, vonden ze hierboven dat het welletjes was met de grijsigheid en zo bleek de lucht in de vroege ochtend volgezaaid te zijn met fonkelende sterren. Enkele uurtjes later volgde dan een schitterende zonsopgang waarna we de rest van de dag onder vriendelijke en zonnige omstandigheden mochten verder zetten. Af en toe schoven wat dunne wolkenvelden langs de zon, maar deze waren slechts klein grut in vergelijking met de wolkenvelden die gisteren langs de zon schoven. Het kwik was vanochtend letterlijk diep onder de indruk van de plotse opklaringen met waarden van -0,7 graden in de hut en -1,7 op de grasmat. Overdag wist de zon de boel op te warmen tot 8,6 graden terwijl een zuidwestelijk briesje tot 10 km/h het Malderse weerstation aaide. Tegen de avond volgde weer een indrukwekkende en bloedrode zonsondergang. Ondertussen blijven de weermodellen bij hun standpunt: we genieten tot en met het weekend van rustig hogedrukweer, maar op het einde van het weekend en erna wordt de weg vrijgemaakt voor westelijke stromingen waardoor de regenkansen fel gaan toenemen. Voor die tijd blijft de grootste dreiging echter uitgaan van potentiƫle mist en lagebewolking die misschien een verrassingsaanval op de zon zullen inzetten. Deze kans is het grootste wanneer de luchtstromingen het zwakste zullen zijn, dus als de as van het hogedrukgebied over onze streken trekt.
De regenzone van gisteren is ondertussen al wat dichterbij gekropen waardoor de bewolking erg hardnekkig was, reeds vanaf het begin van de dag. Tegen de middag bereikte de neerslag ons die vrij plots werd ingezet en een nogal buiiig karakter had. Wat daarna volgde was een afwisseling van buien en drogere perioden, maar de zon kregen we vrijwel niet meer te zien terwijl het luchtruim slechts een sombere bedoening was. De daglichtperiode werd erg mistroostig afgesloten terwijl er ook tijdens de avond regelmatig lichte of matige buien neerplensden op het Malderse weerstation. Bij temperaturen tussen 7,4 en 11,7 graden was dit opnieuw een erg zachte dag. De wind verkoos zuidwestelijke richtingen en haalde 33,8 km/h maximaal. Het neerslagtotaal liep op het einde van de dag op tot 1,2 mm.
De eerder besproken stormdepressie heeft bij aanvang van de dag reeds het Vlaamse binnenland bereikt waardoor we tijdens de ochtend en voormiddag reeds konden kennismaken met diens warmtefront. Dit bracht ons een periode van matige tot vrij intense regen, al was de wind nog niet al te krachtig. Vrij snel kwamen we in de warme sector terecht wat zich vooral vertaalde in een overgang naar droger weer, of beter gezegd lichtere neerslag, want er viel voor het grootste deel van de tijd nog motregen die in combinatie met de aanwakkerende wind voor een guur herfstgevoel zorgde. Aan de temperaturen zal het zeker niet gelegen hebben, want met waarden tussen 7,3 en 11,8 graden zaten deze ver boven hetgene dat we in deze tijd van het jaar kunnen verwachten. Na enkele uurtjes van aanwakkerende wind en striemende motregen, kwamen we onder invloed van het snel oprukkende koufront dat de neerslag intenser maakte en voor indrukwekkende wolkenformaties ging zorgen. Het hoogtepunt van de storm werd hierbij kort voor zonsondergang bereikt waarbij de regenval zeer intens was. Opnieuw werd hierbij op sommige plaatsen (niet in Malderen) onweer waargenomen. De opklaringen achter het front naderden op hun beurt bliksemsnel waardoor we vlak na zonsondergang nog konden genieten van mooie, blauwe luchten waarin zich nog steeds indrukwekkende wolkenformaties vertoonden. De wind ging hierbij liggen, maar na een paar uur kwamen er buien opzetten die gepaard gingen met felle rukwinden en matige regenval. De wind bereikte hierin de hoogste snelheden van de dag met 64,4 km/h uit het ZW terwijl het neerslagtotaal ondertussen opliep naar 6,4 mm. Na pakweg een uurtje buiige neerslag werd het weer droog, maar de wind ging niet helemaal liggen terwijl het volledig betrokken was. Duidelijke tekenen aan de wand dat we de komende nacht nog het een en ander mogen verwachten op weersgebied.
Tijdens de nacht en ochtend kregen de pluviometers nog een extra lading regenwater te slikken bij de passage van een koufront dat de overgang naar een vriendelijker weertype zou moeten markeren. Geduld was echter ook hier een schone deugd want we bleven nog zowat de ganse voormiddag onder een vormeloos grijs wolkendek zitten. Vooral ten noorden en ten zuiden van Malderen waren er reeds opklaringen terwijl de Nederlandse kustgebieden al de eerste buien van de onstabiele zeelucht die zich wat verderop bevond, achter de kiezen hadden. Na de middag kregen we uiteindelijk ook in Malderen opklaringen te zien die een diepblauwe bovenlucht aan het licht brachten en later voor een paar straaltjes zonneschijn zorgden. Dit liet de temperatuur toe om te stijgen van 3,0 naar 5,5 graden onder toezicht van een zuidwestelijk bries tot 40,2 km/h. Naar de avond toe werden de opklaringen snel breder, maar een nieuwe regenzone verraadde haar aanwezigheid reeds door een dikke en scherp begrensde massa Altostratusbewolking die in het westen zichtbaar werd. Lang hoefden we er niet op te wachten want omstreeks 20H werden de pluvialiteiten weer volop ingezet waarbij het buiige karakter van de soms wel intense neerslag opviel. Na een tijdje kreeg de regen neigingen om over te gaan in natte sneeuw, maar veel meer dan wat ijskristalletjes in de op de ramen uiteenspattende druppels was hier niet van te merken. Net als de voorbije dagen zat de sneeuwgrens niet eens zover af met opnieuw een tijdelijk sneeuwdekje dat zelfs in de lager gelegen gebieden van Nederland en Duitsland gevormd werd. Later op de avond kwamen we in een gebied met opklaringen terecht aan de voorzijde van een nieuwe storing die aanstalten maakt om zich in Malderse richting te begeven. Voorlopig houden we het echter op die 3,8 mm als neerslagtotaal.
De bijna wolkeloze hemel heeft deze nacht uiteindelijk toch niet tot vorstige toestanden geleid, en met minima van 2,2 graden is het kwik zelfs niet eens in de buurt van het vriespunt gekomen. De dagelijkse pendelrit van Malderen naar Brussel bracht echter talloze bevroren wagens en grasperken aan het (maan)licht waardoor de vorstvrije toestand van het weerstation zeker niet algemeen was. Vermoedelijk was een oprukkend warmtefront de boos/weldoener, waarvan de bewolking reeds vroeg in de ochtend zichtbaar was als een sluier van Cirrostratus in het westen. Deze ging al snel over in Altostratus en Altocumulus undulatus, en zodra de zon opkwam was het reeds volledig betrokken. De eerste regen viel reeds geruime tijd voor de middag, maar erg actief kunnen we de regenzone niet noemen. Er waren regelmatig droge perioden en de bewolking bestond meestal uit gesloten Stratus en Stratus fractus. Geleidelijk aan werd er wat zachtere lucht aangevoerd, maar het bleef waterkoud aanvoelen en het kwik is niet meer boven de 8,4 graden uitgekomen. De krachtige zuidenwind zat er met haar snelheden tot 40,2 km/h natuurlijk ook voor iets tussen. Na zonsondergang leek de neerslag weer wat intenser te worden, maar het werd zeker geen zondvloed zodat we er met een neerslagtotaal van 2,6 mm vanaf kwamen.
Aanhoudende sneeuwval zorgde ervoor dat het witte laagje verder was aangedikt tot een achttal centimeter bij het aanbreken van de dag. Het sneeuwde nog steeds flink door, maar in de loop van de voormiddag trok de neerslagzone naar het noorden en kregen we zwaarbewolkt weer terwijl het nog wat nasneeuwde. Verwaarloosbare hoeveelheden deze keer, maar het feit dat er de hele dag door voortdurend verdwaalde sneeuwvlokjes bleven neerdwarrelen was op zijn minst opmerkelijk te noemen. Tussendoor kregen we de zon te zien al stelde die niet veel voor door toedoen van Altostratus translucidus bewolking die haar een stuk zwakker maakte. Het bleef dan ook koud en guur aanvoelen bij temperaturen die steeds tussen -6,6 en -3,4graden schommelden met vooral dan de zeer lage maxima die in het oog springen. Gelukkig was de wind nu een stuk zwakker en hielden we het bij snelheden tot 17,7 km/h uit oostelijke richtingen. Op de satellietbeelden zien we ondertussen hoe flinke sneeuwbuien vanuit het noordoosten Nederland binnentrokken, hoe de sneeuwzone van afgelopen nacht over het zuiden van Nederland bleef slepen en hoe er net ten zuiden van Malderen een vrij actief buienlijntje ontstond dat daar opnieuw voor vrij zware sneeuwval zorgde. Hiervan pikten we af en toe wat lichte of matige sneeuwval mee, maar meestal bleef het bij die enkele verdwaalde vlokjes die we al de hele dag met regelmaat zagen neerdwarrelen. De sneeuwzone haar hoofdtaak bestond er te Malderen in om de temperaturen op peil te houden, want deze bleven nu constant rond -5,6 graden schommelen terwijl er eerst nog nachttemperaturen tot -10 of lager voorspeld waren. Gezien de evolutie van de neerslag- en wolkenzones op de radar/satelliet lijkt het er niet op dat we ook maar in de buurt van de voorspelde minima morgenochtend gaan uitkomen. Voorts eindigen we weer met een onbekend neerslagtotaal dat waarschijnlijk ergens rond de 2 tot 3 mm zal bedragen.
Terwijl de laatste regendruppels vanochtend op het weerstation uiteenspatten, verschenen er in het westen een paar opklaringen en stelden we vast dat het flink is afgekoeld. De maxima werden met 11,3 graden reeds om middernacht opgetekend terwijl we vanochtend reeds een eindje in de polaire luchtmassa waren terechtgekomen. Halverwege de voormiddag kregen we dan brede opklaringen te zien die vanuit het westen binnendreven terwijl de bewolking van het wegtrekkende koufront vooral uit Stratocumulus stratiformis, undulatus en lenticularis bestond. Dit was het begin van een tamelijk rustige en zonnige adempauze waarbij we een afwisseling van felle zon, diepblauwe luchten en stapelwolkjes te zien kregen. De bewolking van het wegtrekkende koufront was nog lange tijd net zichtbaar boven de zuidoostelijke horizon, en toen hij was verdwenen ontstonden er sluierwolken in het westen. Deze waren de voorbode van een nieuwe regenzone die terug zachte lucht, regen en een pittig windveld met zich zal meenemen. De neerslag kon ons niet meer voor middernacht bereiken zodat het neerslagtotaal van 1,0 mm vanochtend reeds een feit was. Wel zorgden de oprukkende sluierwolken voor een mooie zonsondergang terwijl de temperatuursdaling kort daarna stopte bij 5,3 graden. Voor de verandering kunnen we nog eens van een tamelijk rustige dag spreken ondanks windsnelheden die eerder op de nacht opliepen tot 41,8 km/h uit het zuidwesten.
De buienmolen draaide afgelopen nacht op volle toeren en kort na middernacht kwam het zelfs tot wolkbreukachtige regenval die later geleidelijk overging in natte sneeuw en sneeuw. Af en toe weerklonk er een donderslag en de buiige neerslag hield zowat de ganse nacht aan. Omstreeks 4H 's morgens lag er een sneeuwdekje van ongeveer een centimeter dat echter even snel afsmolt als het werd aangevuld. Het onweerde toen nog steeds en af en toe zagen we de maan verschijnen tussen de buienwolken die duidelijk door een zeer krachtige noordwestelijke stroming werden voortgedreven. Omstreeks 5H30 kwam het tot een tamelijk nabije blikseminslag waarbij duidelijk hoorbaar was hoe het geluid van de donder werd gedempt door de met isolerende sneeuwvlokken gevulde lucht. Veel tijd om te bekomen hadden we niet alvorens we met een hagelsalvo bestookt werden omstreeks 6H 's ochtends. Daarna ging de neerslag over in regen en natte sneeuw waardoor het drabdekje geleidelijk weer wegsmolt. De bliksemontladingen hielden toen definitief op waardoor we nu kunnen terugblikken op de langste periode van continue onweersactiviteit die we de afgelopen twee jaar hebben meegemaakt - en dat voor een winteronweer! De weergoden waren duidelijk nog niet uitgeraasd want ook zonder onweer kwam het tijdens de voormiddag tot perioden van zeer zware regenval die werd afgewisseld met (zeer) natte sneeuw en een handvol korrenhagel. Opklaringen en stapelwolken wisselden elkaar af al was de zonneschijn erg schaars en was er niet zoveel contrast en structuur te zien in het wat nevelige luchtruim. Na de middag kregen we vooral met kortere en lichtere buien te maken met tussendoor wat opklaringen die het deden opwarmen tot 5,0 graden. Een strakke westelijke bries tot 32,2 km/h deed het echter waterkoud aanvoelen. Toen de atmosfeer 's avonds tot rust kwam, begon het snel af te koelen waardoor we nu pas de minima van 0,4 graden bereikten. We eindigden met een indrukwekkend neerslagtotaal van 17,0 mm.
Een warmtefront is haar verdriet vandaag bij ons komen uithuilen in de vorm van fijne motregen die af en toe naar beneden kwam. Door de aanwezigheid van hoge bewolking boven het gesloten Stratus wolkendek was het uitermate donker zodat het de hele dag door avond leek te zijn. De minima lagen dicht bij het vriespunt met 1,6 graden en de maxima lagen maar amper hoger met 3,3 graden. Nog steeds was er een zeer zwakke wind uit veranderlijke richtingen met een lichte voorkeur voor het zuidoosten. Er veranderde totaal niets aan het weersbeeld al leek de bewolking kort voor de middag 5 minuten dunner te zijn en waren er zowaar afzonderlijke flarden Stratus in de herkennen in plaats van het egale decor waar we steeds naar moesten turen. We sloten opnieuw af met een neerslagtotaal van <0,2 mm in een duipnatte omgeving waarbij neerslaande mist, motregen en condensatie tesamen aan debet waren.
Geen Flashback op Weerwoord wegens ziekte, panne of buitenlandse reis? Lees de Flashback nu ook op mijn website! Elke dag automatisch bijgewerkt vanaf 0H01 Belgische tijd, voor alle datums vanaf 1 mei 2004.