Vandaag was het duidelijk gedaan met het zonnige weertype. Reeds in de voormiddag konden we de eerste wolken zien binnendrijven, en het ging hier om Stratocumulus en hoge sluierwolken. Tussendoor kregen we af en toe nog brede opklaringen zodat de zon nog ruim aan bod kwam, maar tegen de late namiddag kreeg deze laatste het behoorlijk moeilijk en vielen er zelfs al enkele druppels regen. Sinds een halfuurtje is het redelijk goed aan het doorregenen, maar de pluviometer heeft voorlopig nog geen kik gegeven. Met temperaturen tussen 2,9 en 11,8 graden was het behoorlijk zacht geworden maar aan de grond vroor het nog -1,1 graden, wat in combinatie met de vochtige lucht opvallend berijpte wegen en pleinen veroorzaakte. De wind is vandaag ook flink in kracht toegenomen met snelheden tot 32 km/h uit het zuidwesten, en het weze meer dan duidelijk dat dit de overgang naar een heel ander weertype voorafgaat. Morgen zou een echte verregende dag worden waarbij er meer dan 10 mm neerslag kan vallen, met dan naar het weekend toe kans op stormweer gevolgd door een korte episode van winterse buien.
Van nachtvorst bleven we uiteindelijk gespaard al was het nipt met minima die tot 1,4 graden gedaald waren, en wie er deze morgen vroeg genoeg bij was werd al metezen in winterse sfeer ondergedompeld toen een paar stevige sneeuwbuien de show kwamen stelen te Malderen. Later volgden brede opklaringen, afgewisseld met fraai ogende wolkenvelden, maar eens de middag voorbij herpakten de buienwolken zich voor een hernieuwde aanval op het Malderse. De neerslag begon als regen, maar korte tijd later viel er ook natte sneeuw en de bui eindigde met terug gewone regen. Een brede opklaring later was er terug een aanval van aktieve buiencomplexen, maar ditmaal bleven we grotendeels buiten schot en het was vooral van de bewolking dat we last kregen deze nam in de late namiddag het volledige luchtruim in waardoor onze pijnlijke herinneringen aan de sombere periode die we net achter de rug hebben weer eventjes opborrelden. Gelukkig week de bewolking kort voor zonsondergang waardoor we de dag in schoonheid konden afsluiten. De temperatuur die vandaag opliep naar 5,9 graden, is weer flink op zijn retour maar gelukkig is de noordenwind die er vandaag weer 40 km/h wist uit te persen wat aan het luwen zodat het koudegevoel wat wordt geremd, al moeten we wel rekening houden met nieuw gevaar voor nachtvorst. Ondertussen lijkt de buienaktiviteit weer toe te nemen (dagtotaal is echter nog niet boven 0,8 mm gestegen) wat niet zo verwonderlijk is met de bovenluchten die verder afkoelen en aldus het temperatuurscontrast en de onstabiliteit bevorderen. Op zee is nog een hele buientrein te zien die we komende nacht en morgen zullen moeten verwerken, maar de fraaie wolkenluchten en diepblauwe opklaringen krijgen we er wel gratis bij. Tijdens het weekend laten oprukkende hogedrukgebieden de rust echter wederkeren en worden de opklaringen breder.
Ondanks de hardnekkige Stratusbewolking is het afgelopen nacht nog aardig afgekoeld en kwamen we uit op -3,6 graden. Voeg daar nog een snijdende noord- noordoostenwind met snelheden tot 25,7 km/h aan toe en het was niet verwonderlijk dat de meeste vijvers en plassen opnieuw met een laag ijs bedekt waren. Het grijze en koude winterweer bleef de hele dag aanhouden, maar op het einde van de namiddag leek er eindelijk wat beweging in te komen. De Stratus ging toen over in Stratus fractus en er werd een zwakke blauwe schijn zichtbaar. Na een tijdje volgden er opklaringen, maar echt overtuigend was het niet en op sommige plaatsen is de zon er maar nauwelijks doorgekomen. De opklaringen gingen bovendien samen met het binnenstromen van steeds koudere lucht waardoor we van de maxima ook niet al teveel hoefden te verwachten. Het kwik stokte op -0,7 graden en de bewolking zette nog voor zonsondergang een tegenaanval in. Verdere opwarming was dus uitgesloten, al zal dezelfde bewolking er wellicht voor zorgen dat we er komende nacht slechts met lichte vorst zullen vanaf komen. De radar- en satellietbeelden tonen een aantal lichte sneeuwbuitjes die op Malderen lijken af te stevenen, waardoor we wellicht zullen ontwaken onder een dun poederlaagje. Voor wat vandaag betreft is het grotendeels droog gebleven zodat we een neerslagtotaal van 0,0 mm kunnen optekenen.
De nacht had maar nauwelijks de tijd om ten einde te lopen of een nieuwe regenzone had ons bereikt. Het was opnieuw een pittig ding dat gepaard ging met brutale windstoten uit zuidwestelijke richting en striemende regenvlagen zodat terrasjes en zwemmen toch wel het laatste was waar je bij dit weer zou aan denken, behalve dan aan de ingang van een reisbureau. We kwamen tegen de middag haast ongemerkt in een andere luchtsoort terecht waar de neerslag uit afzonderlijke buien bestond. Dit kwam doordat de buienwolken boven de Kanaalregio werden gevormd compleet met onweer en hagel, boven land afstierven en in Malderen vooral veel bewolking brachten met gewone regenval die nauwelijks verschilde met de continue regenval die het koufront ons vanochtend bracht. Wel zwakte de naar westelijke richtingen draaiende wind merkbaar af en was het vrij kalm tijdens deze buien. Nog verder naar het noordoosten ging de bewolking over in Stratus waardoor we ons in Malderen nog gelukkig konden prijzen met de spaarzame opklaring die er zich af en toe nog tussen wist te wringen. Net als gisteren werden de maxima weer vroeg bereikt met 7,8 graden en zette zich tijdens de namiddag en avond een tamelijk snelle afkoeling in die ons pas tijdens de avond op de uiteindelijke minima van 5,4 graden bracht. Het neerslagtotaal werd door de laatste buien die ons voor middernacht nog wisten te bereiken, aangevuld tot 6,2 mm (met neerslag van gisteren erbij).
Geen Flashback op Weerwoord wegens ziekte, panne of buitenlandse reis? Lees de Flashback nu ook op mijn website! Elke dag automatisch bijgewerkt vanaf 0H01 Belgische tijd, voor alle datums vanaf 1 mei 2004.