EERST NOG VAN TIJD TOT TIJD ZON
Zeer zacht was het de afgelopen weken, maar nu januari bijna ten einde loopt, lijkt de winter goed op stoom te komen. Steeds kouder wordt het de komende dagen. Na het weekeinde gaat het 's nachts vriezen en is het alleen 's middags nog net even boven nul. Er komen af en toe buien voor en de kans dat die sneeuw opleveren wordt steeds groter. Vandaag valt er ook af en toe een bui. Daarbij kan het hagelen en vooral laat op de dag is ook natte sneeuw mogelijk. De zon schijnt vandaag geregeld en de temperatuur bereikt vanmiddag een maximum van 6 of 7 graden. De wind waait uit de noordwesthoek en is boven land in hoofdzaak matig, windkracht 3 tot 4. Aan zee en op het Ijsselmeer staat een vrij krachtige of eerst nog krachtige wind, 5 tot 6 Bft en in het noordelijk kustgebied waait het eerst nog af en toe hard met windkracht 7. In de loop van de dag neemt de wind wat af, vooral in het zuiden van het land.
BINNENLAND EEN GRAADJE VORST
In het zuidelijke en oostelijke provincies blijft het vannacht op de meeste plaatsen droog en tijdens opklaringen die er voorkomen duikt de temperatuur onder het vriespunt: het gaat er 1 of 2 graden vriezen. In de kustgebieden is de afkoeling minder sterk en blijft het veelal net boven nul. Daar is het wisselend bewolkt en valt af en toe een winterse bui. Plaatselijk kan het glad worden, enerzijds door winterse neerslag en anderzijds door bevriezing van natte weggedeelten.
LATER VAN HET NOORDEN UIT SNEEUWBUIEN
Zondag overdag ziet het er eerst nog goed uit. Dankzij een zwakke rug van hoge luchtdruk valt er eerst slechts zeer verspreid een bui en komen zonnige perioden voor. Maar het gaat slechts om een tijdelijk verbetering: later op de dag nadert van het noorden uit een storing die niet alleen veel wind kan veroorzaken, maar ook veel buien. In eerste instantie bevatten de buien nog regen, maar uiteindelijk zal de neerslag vrijwel helemaal overgaan in sneeuw. Misschien dat het tijdens een enkele bui ook onweert en er is kans op zware windstoten. Buiten de buien om neemt de wind, die uit noordwestelijke richting waait, toe tot vrij krachtig, 5 Bft, en aan zee tot hard of stormachtig, 7 of 8 Bft. Al met al kan het verkeer dus vooral later op de dag nogal hinder ondervinden van het slechte weer, ook misschien nog maandagochtend tijdens de spits. Wordt het zondag voordat de meeste buien ons bereiken, nog een graad of 6, maandag blijft de maximumtemperatuur al steken bij een graad of 4 en de dagen daarna wordt het maar net boven nul. In de nacht vriest het dan, landinwaarts op veel plaatsen matig dus met minima van –5 graden of lager. Het is niet ondenkbaar dat de temperatuur op sommige plaatsen boven een sneeuwdek zelfs richting –10 graden gaat.
OOK DALING VAN TEMPERATUUR IN SPANJE
Niet alleen in Nederland wordt het kouder. Bijna overal in Europa wint Koning Winter terrein, zelfs tot in het zuidwesten. Gisteren was het op het Iberisch Schiereiland nog behoorlijk warm, in het zuiden Portugal en Spanje zelfs op een aantal plaatsen meer dan 20 graden. Valencia spande de kroon met een maximum van 25,5°Celsius. Na het weekeinde zal de temperatuur daar nog maar met veel moeite boven de 10 graden uit kunnen komen en op hooggelegen plaatsen is later sneeuw mogelijk.
Weervrouw Lucy van den Berg, Soest, 22 januari 2005, 08:30 uur
John
Quote selectie