Kouder: stevige nachtvorst einde van de week?

Bericht van: Johan Kamphuis (Zuidhorn) , 27-11-2017 11:02 

Een depressie boven de wateren tussen het zuiden van Noorwegen en Schotland, zet koers richting de zuidelijke Noordzee om naar Denemarken te trekken. Bijbehorende fronten trekken over het land en daardoor is het regenachtig. Vanmiddag wordt het in het westen tijdelijk droog en kan de zon heel even doorbreken. In het oosten regent het geruime tijd. In de loop van de middag stroomt op hoogte weer koudere lucht toe en gaan er buien tot ontwikkeling komen. Dit kunnen soms felle exemplaren zijn met gaandeweg een toenemende kans op hagel. Het wordt 8 of 9 graden en er waait een matige tot vrij krachtige wind uit het westen tot zuidwesten, 3/5 Bft. Komende nacht neemt de buiigheid geleidelijk aan af. Het koelt af tot omstreeks 4 of 5 graden.

Morgen ligt het lagedrukgebied boven Denemarken. Er wordt onstabiele lucht aangevoerd. Vooral het noorden en midden krijgen te maken met een paar gure buien, waarbij hagel goed mogelijk is. Ook elders is kans op een (winterse) bui. De zon zien we slechts heel sporadisch en het wordt rond 7 graden. De wind uit het westen tot zuidwesten is matig tot vrij krachtig, 3/5 Bft. In de nacht klaart het flink op en neemt de wind af. Het koelt af naar 0 tot 2 graden waarbij het kwik plaatselijk in de 'hut' tot iets onder nul kan duiken.

Woensdag ligt het systeem boven het zuiden van Zweden. Op de oceaan zien we een krachtige rug. In deze noordelijke hoogtestroming wordt op hoogte nog altijd koude lucht vanuit het poolgebied aangevoerd. Doordat de aangevoerde lucht over de Noordzee strijkt, wordt deze behoorlijk opgewarmd eer ze ons land binnen stroomt. Maar met 5 tot 7 graden is het een tikje kil. De westelijke tot zuidwestelijke wind houdt zich op de vlakte en naast een enkele (hagel) bui schijnt de zon ook af en toe. In de nacht rond het vriespunt met wederom kans op een graad vorst.

Donderdag is het rustig weer. Lagedruk komt vanaf Zuid-Zweden richting ons land zetten. De onstabiliteit lijkt in de loop van de dag dan ook wat toe te nemen en daarmee ook de kans op een paar gure buien. De meeste activiteit is in de kustgebieden te verwachten. Met 4 of 5 graden is het aan de koude kant en de wind uit het westen is zwak of matig, 2/3Bft. De nacht naar vrijdag zou wel eens interessant kunnen verlopen. Onder een vlak gebiedje van lagedruk is er weinig wind, zullen de meeste wolken oplossen en kan het kwik behoorlijk onderuit gaan. Op uitgebreide schaal gaat het vriezen, waarbij uitersten tot -5 graden haalbaar lijken. Kans op mist.

Vrijdag is er af en toe zon, valt er een enkele winterse bui  - bij zee meer - en is het rustig weer. De noordelijke wind is zwak of matig, 2/3 Bft. Met een graad of 3 is het aan de koude kant. Mogelijk zijn mist/stratusvelden hardnekkig. In de nacht is het helder en rustig en kan het kwik weer op avontuur gaan. In veel gebieden vriest het 3 of 4 graden, plaatselijk zelfs een graad kouder en mocht dit uitkomen dan kunnen we toch spreken van serieuze nachtvorst voor eind november/begin december. Kans op mist.

Tijdens het weekend zien we dat het lagedrukgebied, dat vanaf de Baltische Staten tot over ons land lag, wegtrekt naar Noordwest-Rusland. Het hoog op de oceaan rolt een loper uit tot over ons land. Zaterdag zou dit wel eens kunnen resulteren in een kille dag waarbij het nevelig en lokaal mistig is. Het kwik heeft het onder deze omstandigheden lastig op te lopen en zal in sommige gebieden mogelijk rond het vriespunt blijven hangen. Gemiddeld wordt het 2 tot 3 graden bij weinig wind uit het zuiden tot zuidwesten. In de nacht 0 tot -3 graden. Het koudst in het zuidoosten van ons land.

Zondag draait de wind naar het westen tot noordwesten en druppelt er zachtere lucht vanaf de Noordzee ons land binnen. Het wordt het 8 graden in het westen maar in het oosten is het nog een stuk kouder. Verder is het grijs met kans op motregen.

   

 

Weerbeeld

Wind

richting

Wind kracht

Min

temp

max..

temp

zon

neerslag

di

paar (gure) buien

w-zw

3-5

   4

  7

20

60

wo

winterse bui en af en toe zon

w-zw

2-3

   0

  6

30

40

do

rustig met wat zon en winterse bui

w

2-3

  -1

  4

20

40

vr

koud met wat zon en een winterse bui

n

2-3

  -3

  3

30

30

za

Rustig en kil - vaak droog

z-zw

2-3

  -3

  2

10

20

 

 

 

Bericht laatst bijgewerkt: 27-11-2017 13:03

Kouder: stevige nachtvorst einde van de week?   ( 2430)
Johan Kamphuis (Zuidhorn) -- 27-11-2017 11:02
Re: Kouder: stevige nachtvorst einde van de week?   ( 1229)
Martijn(Stellendam) -- 27-11-2017 11:16
Re: Kouder: stevige nachtvorst einde van de week?   ( 654)
Andre (Hoofddorp) -- 27-11-2017 12:51
He, gatver....   ( 197)
Hans (Voorhout) -- 27-11-2017 17:14