Zou het zo kunnen zijn dat het loof van de bomen in Nederland de wind significant en meetbaar remt en dat de wind sterker wordt verder landinwaarts in de winter wanneer het loof van de bomen is?
Daar ben ik heel benieuwd naar.In Nederland is het areaal aan bos zo rond de 360 hectare, met ongeveer 4.000 tot 5.000 bomen per hectare. Dan kom je uit op zo'n 162 miljoen bomen. Gert-Jan Nabuurs, hoogleraar European Forest Resources aan de Wageningen Universiteit heeft dit onderzocht.
Ik neem als voorbeeld een doorstaande wind 7 bft langs de kust. die geeft vaak een 4-5 bft verder in het binnenland, en dat in de zomer wanneer het de bomen vol in blad staan. De windstoten laat ik er buiten.
Nu dezelfde doorstaande wind 7 bft langs de kust, en dan in de winter wanneer als het loof van de bomen is.
Zal de wind sterker zijn dieper landinwaarts? Zal bijvoorbeeld de 6 bft verder landinwaarts raken?Vriendelijke groet,
Ronald.
Op microschaal is blad aan (hoge) bomen goed meetbaar.
Op macroschaal speelt de hoogte van bomen, hoogbouw en flinke heuvelruggen een significante rol. Doch na enkele kilometers open landschap is 't al haast verwaarloosbaar.
Windmeetinstallaties bv in het steeds hoger en dichter groeiende bos en bebouwing in De Bilt en in mindere mate ook op vliegveld Leeuwarden meten dan vanzelf lagere windsnelheden. 'sWinters zal het effect daar wellicht iets minder zijn dan zomers.
Op macroschaal zal het verschil minimaal zijn: wat zal Flevoland merken van de bossen in de NoordHollandse duinen? Niets, want het IJsselmeer is daar bij westenwind slechts relevant. 