... is dat we de huidige hoofdmodellen (EC, GFS en UKMO) eens zouden voeden met de synoptische waarnemingen van, pakweg, de ochtend van 15 december 1962 en dan een volledig ensemble te laten berekenen, iedere dag 2 x herhaald en zo verder tot aan Kerst van dat jaar.
Ik denk echt dat we versteld zouden staan van de resultaten van al die ensembles.
Zou dit ooit al eens experimenteel uitgevoerd zijn geweest ?
Ik weet niet of iemand dat ooit gedaan heeft. Van belang is dan wel dat je voldoende waarnemingen hebt; mogelijk schiet het daar tekort ten opzichte van de waarnemingen waarover men nu de beschikking heeft.
Het zou kunnen zijn dat op termijn van drie dagen de weermodellen toch nog de mist in zouden gaan. We hebben dat zo vaak gezien in wel/niet situaties van invallen van de vorst. Het is vaak millimeterwerk; of zoals iemand gisteren opmerkte: het was nog bijna misgelopen. Bij zo'n winter denk ik: ergens is iets precies goed gevallen, met grote gevolgen voor de vele weken daarna.
Groet,
Cees
1. Wat de synoptische waarnemingen betreft maakt Saskia hieronder een correcte opmerking over het netwerk van vandaag ten opzichte van het netwerk in 1962. Nu goed, ik heb daar eens de samenvatting van een wetenschappelijke studie over gelezen (ik zal de bron eens opzoeken) en daaruit denk ik dat we kunnen concluderen dat het grote verschil toch in de eerste plaats in de veel gesofisticeerder satelietwaarnemingen zal liggen. Het netwerk van grond, schip en luchtwaarnemingen was in 1962 toch al enkele decennia behoorlijk gevestigd en ik denk, afgezien van misschien enige accurraatheid in de meetanalyses, dat zelfs 50 jaar later het grond-, schip- en luchtnetwerk niet zoveel dichter is geworden, misschien wél performanter. Het verschil zal hem toch voornamelijk in de satelietwaarnemingen zitten. Maar goed, zelfs met de toen beschikbare waarnemingen zou ik nog steeds eens een aantal dagen ensemble-uitdraaien willen zien die de boel ensceneren tussen pakweg tien dagen voor en tien dagen na kerstmis 1962.
2. Hoewel we dat natuurlijk nooit zullen kunnen bewijzen, deel ik je gevoel dat de modellen een dergelijke uitzonderlijke winterinval, en vooral de persistentie van die winter die toch tot begin maart heeft geduurd met nauwelijks dooidagen ertussen, niet of slechts kort van tevoren goed zullen hebben opgepikt. Je veronderstelling dat er bij het begin van zo een winterperiode ergens iets precies goed moet vallen dat dan grote gevolgen heeft voor de volgende pakweg 10 tot 12 weken die zouden volgen, is volgens mij niet erg pertinent voor zo een lange periode. Volgens mij is jouw uitspraak zeer zeker waar voor de eerste winterhaal, pakweg de eerste twee tot drie weken na de beginfase, maar dat "precies goed" vallen zal zich daarna toch nog een paar keer hebben moeten herhalen in de loop van die 12 weken. Je ziet dat overigens goed in het verloop van die winter, die wel degelijk in drie, eigenlijk zelfs vier van elkaar te onderscheiden fases laat onderverdelen. Volgens mij is er eigenlijk tot 4 maal toe precies iets goed gevallen opdat het aaneengesloten sneeuwdek dat rond of kort na kerst toen is gevallen het uiteindelijk tot maart heeft weten uit te houden.
Bedankt voor deze waardevolle aanvulling. Wat betreft dat "goed vallen", dat is ook wel speculatief. Het zou ook kunnen zijn dat er in de stratosfeer hardnekkige patronen zaten. Wonderlijk blijft het wel dat die hogedruk ten noordwesten/noorden van ons zo persistent aanwezig was.
Een punt nog: was zou het dikke sneeuwdek op het europese vasteland, tot aan de kusten, voor invloed gehad kunnen hebben? Zou het een invloed op de drukverdeling gehad kunnen hebben, met name in de hogere niveau's en daarmee op de circulatie? BV zuidelijker straalstroom?
Groet,
Cees