5-2-63: 4e koudegolf een feit.

Bericht van: Cees-Rotterdam , 12-02-2018 21:24 

5 februari 1963: Koudegebied komt onder druk.

 

In het gisterenavond laat en aan het begin van de nacht lag de temperatuur in De Bilt onder -10. Dat betekent dat met deze twee koude etmalen de 4e koudegolf een feit is, zij het dat pas aan het eind van het etmaal kan worden vastgesteld dat dit ook een ijsdag is. Opnieuw dus weer een koude winterdag met in de nacht matige en op een veel plaatsen ook strenge vorst, waarbij ook Rotterdam op -12 uitkwam. Veel kouder was het in het zuiden van Duitsland waar -22 tot -23 werd gemeten. Ook in Frankrijk is het nog extreem koud. Het rustige weer is mogelijk doordat we ons tussen twee depressies bevinden, waarbij we geleidelijk meer onder invloed komen van de Ierse depressie. Dat zal de zuidoostelijk wind bij ons geleidelijk doen toenemen, maar voorlopig betekent dat nog niet het einde van de koudegolf. In diverse kranten spreken weerkundige medewerkers over een naderende dooi-aanval die voorlopig alleen zuidwest-Europa zal (be)treffen.

Hier het weerbericht van het KNMI:

 

Er is nauwelijks winternieuws in de kranten te vinden. Nederland is na zeven en een halve week winter er wel aan gewend, in tegenstelling tot veel dieren voor wie de winter meer is dan een ongemak. Er staat in diverse kranten een opvallend bericht over zwanen die aangevallen zijn door een zeearend. In onderstaand artikeltje wordt ook weer gewag gemaakt van een voederplaats voor volgels. Want vogels hebben het bijzonder moeilijk nu er op de meeste plaatsen 7 weken sneeuw ligt en alle water bijna even lang dichtgevroren is.

 

Uit het dagboek 1963;

————

5 februari:

Nog steeds dat rustige winterweer, nu met een zuidoosten windje. In grote delen van Europa heerste de afgelopen nacht nog steeds strenge of zelfs zeer strenge vorst. In Zuid Duitsland –23. Moskou zit in een sector met relatief zachte lucht, daar is het om het vriespunt. Verder zo maar wat temperaturen om 1 uur in de nacht : Oslo –7, De Bilt –11, Praag –16, Bern –18, Lyon –16 , Toulouse –13 en Madrid –7. Ook in Ierland is het koud; het sneeuwt daar bij temperatuur om het vriespunt. Ten westen van Ierland ligt een depressie, waarbij het KNMI opmerkt, dat zich op het zuiden van de oceaan een westcirculatie schijnt te ontwikkelen

————

 

Helaas heb ik niet alle weerkaarten van 62/63. Hieronder de laatste weerkaart die in mijn bezit is. Het is de weerkaart van 5-2-63 om 1 uur. Het is achteraf gewoon nauwelijks te geloven dat nog altijd de situatie geblokkeerd is: een krachtig hogedrukgebied bij Groenland en een lagedrukgebied even ten zuiden van de Azoren. Of de circulatie ook drastisch gaat veranderen is op basis van deze weerkaart zeer de vraag. Wel is het gebied met strenge koude iets kleiner geworden, mede onder invloed van een depressie die nu boven de Oostzee nabij zuid Finland ligt.

Bericht laatst bijgewerkt: 12-02-2018 21:31

5-2-63: 4e koudegolf een feit.   ( 698)
Cees-Rotterdam -- 12-02-2018 21:24