Goede morgen weerwoorders,
Vandaag velemalen kleine kans op onweersbuien, dan gisteren middag, behalve het zuid oosten en mogelijk Zeeland en delen van noord Brabant kan later deze middag en in de avond een lokale stevige onweersbui vallen met hagel, mogelijk windstoten, veel neerslag in kortetijd kan vallen.
Midden Nederland en noord Nederland kan zeer lokaal een onweersbui tot ontwikkelen komen. Wateroverlast, mogelijk windstoten is zeer klein. Puzzel stukken moeten wel bij elkaar gaan vallen, anders gaat het niet lukken net als afgelopen vrijdag middag.
Morgen wordt een explosiefe dag met zeer zware onweersbuien met zeer veel neerslag van meer dan 100mm in korte tijd, waardoor veel hinder in het verkeer door wateroverlast. Het wordt warm maar, nee ik bedoel tot zeer heet voor deze tijd van het jaar 31+ of hoger in het oosten en zuiden is goed mogelijk voor morgen middag, tenzij onweersbuien te vroeg gaan onwikkelen kan het heel anders gaan worden kwa tempratuur. Wij gaan morgen een heel interessante weerdag te gemoet en zeker mooi foto voor op je bureaublad.
Estefox komt morgen zeker met een level 2 voor grote delen van Benelux en het zou zomaar kunnen dat estefox een level 3 uitgaat geven voor delen van Benelux! Wat gaan jullie inschaten voor morgen middag en avond?
Gr, Michel.
Overdag tonen de modellen nauwelijks buiigheid boven ons land, alleen EC toont wat signaal. Boven Duitsland en België tonen de Harmonies en Hirlam wel wat signaal, wat in de avond ons land kan bereiken. De blokkerende inversie is echter niet heel sterk, niet uitgesloten is dat wat convergentie in de kustgebieden of bij het thermisch laag de convectie toch vanaf de grond los krijgen. Dan kunnen het ook direct forse buien zijn, de beschikbare energie is fors. Dinsdag in het thermisch laag in alle modellen sterke signalen voor convectie, deze run ook in Hirlam. Wel verschillen in timing van het laag en de timing en locatie van de neerslag.
Vandaag Tx 25-29 graden; in het oosten is lokaal 30°C mogelijk. Verder morgen, vergelijkbaar, maar sterk beïnvloed door buien.
Geen seinen. Aandachtspunt is de windstoten bij buien. Mocht er vandaag een bui ontstaan, dan windstoten tot 30 kt (waterloading en NAPE). Dinsdag bij de buien windstoten 30-35 kt, mogelijk een 40 kt. de wind in het profiel is beperkt, waterloading en NAPE spelen weer een belangrijke rol. Harmonie40 toont windstoten ruim 41+ kt. Lijkt telkens wat aan de hoge kant.
Overdag geleidelijk vorming CU en mogelijk enkele CB's met toppen opnieuw tot maximaal FL400. In de nacht naar dinsdag opnieuw restanten op middelbaar niveau. Dinsdag overdag opnieuw vorming CU en later CB's, toppen rond FL400.
Vannacht nog lokaal een bui, onweer niet uitgegesloten. CAPE bijna overal in de orde van 1000-1500 J/kg, overdag toenemend naar 1500-2000 J/kg. De vraag is of dit aangesproken wordt, een subtiele inversie lijkt de buivorming tegen te houden. Als buien wel ontstaan (grootste kans bij zeewind convergentie en in het zuidoosten in de buurt van thermisch laag), dan kans stevige en onweersbuien met daarbij kans op hagel en windstoten en veel neerslag in korte tijd. De schering is in het midden en zuiden rond 10 kt, in het noorden 15-20. Daar kans op mulitcel, elders pulse-storm. In de nacht naar dinsdagnacht meest droog, wellicht buienrestanten vanuit Belgie, dinsdag overdag oplevende convectie, Hirlam toont overdag weinig, de andere modellen tonen zware convectie, de Harmonies met neerslagintensiteiten van meer dan 40 mm/uur. Capewaarden 2000-2500 J/kg, op diverse plekken hoger. Schering is in het zuiden en midden 10-15 kt, in het noorden 15-20. Pulse-storms, multicell. Precipitable water tot rond 40, graupel komt ligt in de orde 13-17 in Harmonie36. Onweer, hagel en veel neerslag. Zwaartepunt ligt nu in de modellen van Zeeland richting Overijssel. Aandachtspunt is ook de totale hoeveelheid neerslag. De Harmonies komen lokaal met 75+ mm, Harmonie40 zelfs 100+ mm op enkele plekken. Hirlam en EC zitten veel lager met hun neerslagtotalen, maar zijn minder geschikt in dit soort situaties.
Goed. In buien matig, lokaal slecht. Actueel nevel/mist in de gebieden waar de zwaarste buien vielen, zal spoedig verdwijnen. Dit kan komende nacht weer, als er buien mochten vallen.
Paraaf meteoroloog: berge