In het zomerseizoen heb ik zelden gezien dat we A) te maken hebben met een zonaal stromingpatroon, maar B) de straalstroom tegelijkertijd zo ver noordwaarts ligt. GFS 06z kwam er al mee, nu komt ook GEM 12z ermee.
Meestal gaat een straalstroom die gericht is op Scandinavië gepaard met een meanderende straalstroom (a.g.v. een blokkade) boven Europa, maar voor volgende week is dat absoluut niet het geval.
Zou dit dan het toonbeeld zijn wat wat klimaatmodellen ons voor de toekomst voorspellen, namelijk dat alle semi-permanente druksystemen noordwaarts verschuiven als gevolg van de klimaatverandering?
Opvallend is het in ieder geval wel hoe noordelijk alle semi-permanente druksystemen volgende week komen te liggen. Het Azorenhoog ligt met de kern zo'n beetje naast de Britse Eilanden (volgens deze runs althans). Gegeven het feit dat er geen sprake is van een meridionaal stromingspatroon, is dat toch wel vrij uitzonderlijk. Normaal ligt de kern van het systeem ter hoogte van de Azoren. Soms wat noordelijker en soms wat zuidelijker, maar nooit zo'n met zo'n grote afwijking naar het noorden toe.
Behalve in.... 1976! Zie bijvoorbeeld dit Wetterzentrale-kaartenoverzicht: