De komende 360 uur zit je goed wat de meerdaagse Guidance betreft

Bericht van: Peter (Ameide) , 29-06-2018 21:19 

Guidance meerdaagse

Beoordeling lange termijn door meteoroloog

 

Geldig van zondag 01 juli tot vrijdag 13 juli

Synoptische ontwikkeling:

Een gordel van hogedrukgebieden bevindt zich vanaf de Atlantische Oceaan naar Scandinavië. Lagedrukgebieden liggen nabij de Golf van Biskaje en boven Oost-Europa. De gordel lijkt zo nu en dan doorbroken te worden door lagedrukgebieden die vanaf de oceaan dichterbij komen, maar met name hoge druk boven Scandinavië blijft ons weerbeeld bepalen. Bovendien weet de blokkade zich voortdurend te herstellen.

 

Modelbeoordeling en onzekerheden:

De eerste dagen wordt er vrijwel geen lagere en middelbare bewolking berekend en zullen de Tx in combinatie met wat minder wind waarschijnlijk hoger komen te liggen dan berekend wordt. Het patroon van de afgelopen maanden met daarin dominerende hogedrukgebieden is nog niet ten einde. We zien t/m +360 louter geblokkeerde clusterscenario's voorbijkomen (in de nieuwste maandverwachting van EC zien we overigens positieve temperatuurafwijkingen t/m het einde van juli). Spoedig komt dit jaar dan ook bij de droogste 5% terecht. De wind zit veelal in de noord- of noordoosthoek, waardoor echte hitte uitblijft. Wel zien we op momenten dat de gordel van hoge druk tijdelijk doorbroken wordt dat de aanvoer oostelijker wordt en de maxima meteen hoger uitkomen. De bodem droogt steeds verder uit, waardoor het makkelijker opwarmt. Een manier om een zomerse periode als deze in perspectief te plaatsen is door te kijken naar het zogenaamde hittegolfgetal van Tijm. Dit is de som van alle aaneengesloten positieve waardes van Tx-25. In de ranglijst staat de periode die eindigde op 9 juli 1976, gevolgd door de tweede helft van juli 2006. Als we hier het meest recente ECEPS op loslaten kunnen we twee dingen concluderen: de laatste 2 runs zijn weer warmer geworden en uitgaande van een bias van 1°C in de Tx is er 30% kans op een top10-notering voor de komende periode. Dit laatste geldt voor Midden-Nederland. In het zuiden en oosten van het land is er 25% kans op een top5-notering, wat doet denken aan de laatste 10 dagen van juli 1994. In het voorgaande wordt gebruik gemaakt van EPS op een enkel punt met statische tijdstippen. Kijken we naar gebiedskansen voor een tijdsvenster van meerdere dagen dan wordt nog veel duidelijker wat aanstaande is: er is vanaf 5 juli 25% kans dat er ergens in de 4 daarop volgende dagen ergens in Midden-Nederland een maximumtemperatuur van meer dan 33°C gehaald gaat worden. En dat is nog zonder inachtneming van de negatieve bias van ECMWF in dit soort omstandigheden. Neerslagkansen nemen in de loop van de periode wel toe, als de positie van het hoog dusdanig wordt dat ofwel buien vanuit het zuiden noordelijker kunnen opdringen, ofwel frontale systemen in verzwakte vorm ons land kunnen bereiken.

 

Samenvatting meerdaagse-periode:

Zonnig, droog en zomers warm, in het noorden blijven de maxima aanvankelijk iets achter bij een noordenwind. Na het komend weekend vooral in het oosten en zuidoosten tropisch warm. In de tweede helft van volgende week iets meer bewolking, hogere relatieve vochtigheid, warmere nachten en een kleine kans op een bui.

 

Samenvatting EPS-periode:

De kans op neerslag neemt geleidelijk toe naar 30-40%. De kans op het voortduren van zomerse temperaturen neemt in het noorden af naar 30-40%, maar blijft in het zuiden ruim 70%.

 

Paraaf meteoroloog: zwagers

 

Uitgifte: 29/06/2018 07.52 uur LT

 

gr

Peter

Het weer is altijd bij je 🙂

Hogedrukgebieden   ( 931)
Carlos (Vaals) ( 251m) -- 29-06-2018 20:01
Re: Hogedrukgebieden   ( 675)
Wilfried (Amsterdam-Westerpark) -- 29-06-2018 20:11
Re: Hogedrukgebieden   ( 250)
Carlos (Vaals) ( 251m) -- 29-06-2018 22:14
De komende 360 uur zit je goed wat de meerdaagse Guidance betreft   ( 379)
Peter (Ameide) -- 29-06-2018 21:19
Re: Hogedrukgebieden   ( 165)
chris (heerenveen) -- 29-06-2018 23:27