Het is vrij gemakkelijk. De gewone egel kan niet zo goed tegen koude. Om die reden houdt hij in noordelijke delen van het continent ook een winterslaap die tot wel liefst drie seizoenen kan duren. En alhoewel een opportunistisch dier dat in principe alles eet zijn de ongewervelde dieren die het leeuwendeel van zijn menu vormen er op het moment simpelweg nog niet (genoeg).
Combineer dit met het gegeven dat verleden jaar al rampzalig was voor de egel en dan komt het vroege ontwaken uit een winterslaap momenteel inderdaad rampzalig uit want wederom niet genoeg vetreserves om lagere temperaturen (onder de 10/12 graden) met weinig voeding te overleven.
Een probleem wat de nauw verwante Oost-Europese egel minder heeft aangezien deze beter geïsoleerd is door een dichtere hoeveelheid stekels, een grotere vetreserve en vroeger beschikbare prooidieren. Deze komt dus wel al standaard zo rond februari uit z'n winterslaap (en in het zuidelijke gedeelte van het continent uberhaupt geen winterslaap houdt.)
Voor dit alles hoef je absoluut geen ecoloog te zijn en ergens vind ik het jammer dat je er zo laks mee bent en quasi-grappig een probleem dat er momenteel zéker is onder tafel probeert te schuiven.
Quote selectie
, maar voor Stefan
( 379)