Goedemorgen WW,
Het is ondertussen bijna een maand geleden dat ik jullie voor het laatst ‘verblijdde’ met Wim’s Weerpraat. Dit praatje is dus al enige tijd afwezig geweest, eerst door vakantie, daarna door ziekte. Vandaag zijn we weer bij u terug. Een ideaal moment voor een vers praatje want er tekenen zich veranderingen af in kaartenland die grote gevolgen kunnen gaan hebben voor de rest van de meteorologische lente. Hogedrukgebieden doen namelijk een serieuze poging naar de macht en zoals de zaken er nu bij liggen lijkt dit na maanden eindelijk te gaan lukken. Lees hieronder wat er synoptisch gaat plaatsvinden.
Momenteel ziet de situatie er op de Europese weerkaart nog vrijwel identiek uit als de vele weken (maanden) daarvoor. Zeer hardnekkige hogedruk boven het Iberisch schiereiland en Kazachstan en chronische depressies boven de noordelijke Atlantische oceaan. De Nederlandse overwinteraars in Spanje zijn niet eens meer als Nederlanders te herkennen zo zwartgeblakerd zijn ze. De zon heeft daar overuren gedraaid en in grote gebieden is het al wekenlang zomers warm. Verder naar het noorden kom je al snel in de aanhoudende depressiezone. Grofweg vanaf noord Frankrijk zit je in de wind en regen. Het is echt een standaardsituatie geworden. De komende 24 uur wordt ons weer wederom gedomineerd door het samenspel van hogedruk boven Spanje en lagedruk in de buurt van IJsland en Scandinavië. Nooit eerder heb ik een WC na zo’n lange afwezigheid zo hard terug zien slaan in deze regio. De wind waait de komende dagen dan ook uit het westen en brengt vochtige oceaanlucht met zich mee. Vooral in de zuidelijke helft van de Benelux zal de komende uren nog veel regen naar beneden komen. Tot donderdagmorgen houdt dit weerbeeld aan. In de loop van vrijdag trekt de meeste lagedruk richting Scandinavië. Op de oceaan liggen dan alweer twee nieuwe depressies klaar maar ze ogen veel minder geolied dan hun voorvaderen. De vaart gaat eruit en de depressies blijven kleinschalig en diepen amper nog echt uit. Het cruciale moment is dan ook vrijdag/zaterdag als zich een klein wigje van hogedruk opwerpt precies boven de Noordzee. Dit hoogje evolueert in het weekend verder en trekt als Eurohoog richting oost Europa. Tegen die tijd is de kleine depressie waar ik het eerder over had alweer groter geworden en deze poogt, net als zijn voorgangers, het weer van de lage landen te gaan beïnvloeden. Omdat tegelijkertijd vanaf de Azoren een nieuw hoog wordt opgeworpen lukt dit echter niet helemaal meer en wordt het laag platgedrukt en gedwongen richting zijn ‘last stronghold’ te verkassen, Scandinavië. De Azoor zorgt er tegelijkertijd voor dat nieuw depressiegeweld bij Groenland de pas wordt afgesneden. Het magische moment is 168 uur (dinsdag) wanneer de uitloper aan land komt en zich uitsmeert boven onze regionen. De diktewaarden stijgen razendsnel en voor we er erg in hebben is de wind naar zuidoost gedraaid en nemen de bovenluchttemperaturen toe. Dit is overigens het scenario van de EC Oper, de GFS Oper laat de uitloper treuzelen en komt met veel noordelijkere hogedruk en maxima onder de 10 graden. Doordat er bij GFS vochtige lucht wordt ingevangen ontstaan er kleine lagen en die zorgen er ook voor dat er blijvende regenkansen zijn en er van helder en zonnig weer niets terecht komt. Het is daarom erg goed om nog een slag om de arm te houden en niet gelijk victorie te kraaien voor de lenteliefhebbers. OK, dus er komt lente aan maar we weten het nog niet zeker?
Om daar antwoord op te verschaffen kunnen we het beste de 00z pluimen van EC en GFS erbij pakken. Kijkende naar het GFS ensemble wordt al snel duidelijk dat de Oper bij de killere scenario’s hoort. De meeste leden gaan voor maxima boven de 10 graden vanaf maandag. De pluim is vergelijkbaar, de meeste leden komen daar ook boven de 10 graden en sommige leden gaan in de loop van de nieuwe werkweek zelfs richting 15+. In de pluim van zuidoost is zelfs een lid dat op donderdag 19 maart richting zomerse waarden gaat (25 graden). Het is niet ondenkbaar dat daar die week de eerst warme dag opgetekend zal worden (20 graden). Maar ook in de pluim van ECMWF zien we nog leden die tussen de 5 en 10 graden schommelen als maximum temperatuur, doch zijn ze echt in de minderheid. Volgende de EC Oper wordt woensdag 18 maart een dag om in de gaten te houden. Door een zwakke zuidoostelijke stroming, hoge diktewaarden en T850’s van +7 graden her en der zou het nog wel eens zeer lenteachtig kunnen gaan worden met maxima variërend van 13 graden op de wadden tot 19 graden in het zuidoosten! De gehele werkweek zou ook behoorlijk zonnig kunnen gaan verlopen volgens de pluim. Neerslagkansen zijn vrijwel nihil en door de van oorsprong droge continentale lucht krijgen wolken weinig kans om zich te ontwikkelen. Voor veel mensen een verademing na al die regen, wind en wolken. De rest van de periode blijven de temperaturen op peil, de neerslagkansen zeer klein en de kans op zon groot. Dit gaat allemaal samen met een afname van de wind. Helaas zal er in het weekend nog weinig van te merken zijn. Dan nog een windpiek op zondag en een grote kans op bewolkte condities. Pas na het weekend krijgt hogedruk echt grip op onze regionen. Maar dan lijkt het ook wel echt los te gaan en zal een geen sprake zijn van halfbakken werk, de zon krijgt vrij spel en de maxima kunnen eindelijk uit de beruchte Vleesch noch Visch zone geraken! Bruikbaar weer zal ons deel zijn en men kan eindelijk de tuin weer zomerklaar gaan maken. Anderen zullen de gelegenheid te baat nemen om de nodige vitamine D bij elkaar te sprokkelen, eventueel op één van de vele terrassen die Nederland rijk is. Iedereen geniet op zijn of haar manier van de eerste lentedagen. Maar eerst nog even afwachten, de komende dagen zullen cruciaal zijn als het gaat om hoe de komende periode vorm krijgt en hoeveel er in het vat zit qua lentewarmte en zonuren.
De komende verwachte stabilisatie luidt het einde in van een lange periode van nat, somber en vooral zeer zacht weer. Hoewel het door de wind en regen amper merkbaar was, zijn de temperaturen in januari en februari echt veel te hoog voor de tijd van het jaar geweest. Het jaar 2020 heeft dan ook een vliegende start gemaakt als het gaat om warmteproductie. Als de lente warm zal gaan verlopen is de toon alweer gezet voor het gehele jaar. De kans op een te koud jaar zal dan ook steeds verder afnemen totdat deze helemaal niet meer zal optreden (indien je het wil vergelijken met de oude klimaatnormen). Het is te hopen dat de volgende winter eindelijk weer eens een andere kant laat zien en ons trakteert op échte sneeuwsituaties en/of bruikbaar schaatsijs. Door de afwezigheid van een duidelijk te onderscheiden winterseizoen lijkt de herfst namelijk eeuwig te duren en dat is geen pré voor de weerbeleving als je het mij vraagt. Dat is dit jaar wel pijnlijk duidelijk geworden.
Kort en goed
De komende dagen regenachtig en winderig weer en vrij hoge maxima voor de tijd van het jaar. Vanaf donderdag stabilisatie, afnemende neerslagkansen en langzaam toenemende kansen op meer zonnigere condities. Het weekend blijft nog vrij bewolkt zoals de kaarten er nu bij liggen met maxima rond de normale waarden. Na het weekend oplopende maxima, hogere kansen op helder weer en sterk afnemende neerslagkansen.
Fijne dag WW!














