Op mijn akkerbouwbedrijf beregenen wij met bronwater. Oppervlakte water mogen wij van de NVWA niet gebruiken in pootaardappelen ivm bruinrot besmettingen uit het verleden. Na de droge zomer van 2018 had ik het idee dat mijn bronwater verandert. Met name dat deze zouter wordt (bladverbranding te zien). In 2019 heb ik een monster laten nemen. PH waarde is goed maar de EC waarde gaf meer dan 3 aan. Dit duidt op een te hoog zoutgehalte. Na de natte winter van 19/20 had ik de hoop dat het water verbeterd zou zijn. Helaas niet zoals je in de grafiek ziet. Nu het weer erg droog begint te worden heb ik toch wel zorgen of dat het niet nog verder verslechterd. Graag jullie visie hierop. De bron is overigens 50 meter diep.
Je moet weten hoe de bodemopbouw en de waterbeweging precies is, maar het lijkt me dat er weinig direct contact is tussen de waterlaag op 50 meter diepte (onder het maaiveld?) en in het ondiepe grondwater/ oppervlaktewater. De verminderde kwaliteit moet dan een andere oorzaak hebben.
Ik vrees dat je niet de enige bent die bodemwater oppompt. Bij Luttelgeest zie ik een groot kassengebied. Hoeveel wordt daar gewonnen? Ik denk dat er in de diepe ondergrond van het IJsselmeergebied en in west-Nederland op veel plaatsen brak water aanwezig is. Om het probleem tegen te gaan zul je denk ik alle winningen in kaart moeten krijgen. Misschien is het wel mogelijk om 's winters weer zoet water in de bodem te injecteren. Ik weet niet of de kassenbedrijven ook regenwater opvangen? Misschien is daar iets mee te doen.
Hier nog mijn berekening van Marknesse. Ik zie dat 2019 bij jullie ook droger dan normaal was. Maar zoals gezegd, het probleem komt denk ik eerder door het oppompen dan door de directe invloed van de droogte.
http://www.logboekweer.nl/Neerslagoverschot/Marknesse_NOV.pdf